Azerbaycan bankacılık sektöründe CAMELS performans değerlendirmesi
CAMELS performance analysis of Azerbaijan banking system
  1. Tez No: 475804
  2. Yazar: JALIL İSMAYILZADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN DEMİRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Piyasalarda faaliyetlerini sürdüren finans kuruluşlarının ve bankaların performansında yaşanan olasılıklar yerel ve küresel piyasayı doğrudan etkilemektedir. Son dönemlerde finansal alanda yaşanan bir bütünleşme seyir edilmektedir ki, bu bütünleşme özellikle gelişmekte olan ülkelerin finans sistemi açısından bazı faydaları sağlamasına rağmen, ekonomik istikrar ve büyüme alanlarında çeşitli sorunları da beraberinde getirmektedir. Ülkenin enflasyon baskısı, artan cari açıkları ve milli parasının değer kaybetmesi gibi sorunlar finansal sektörün sıkça karşılaştığı temel sorunlardır. Finansal sistemin önemli bir bölümünü oluşturan bankaların yüksek verimlilikleri ve sağlıklı bir şekilde faaliyetlerini sürdüre bilmeleri ait olduğu ülkenin ekonomisine doğrudan katkı yapmaktadır. Bankacılık sektörü ister ithalatçı ihracatçı ilişkilerinde ister gerçek ve tüzel kişilerin ilişkilerinde, isterse de endüstrilerde aracı rolü oynayarak ülke ekonomisinin gelişiminde çok önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla bankacılık sektörü her bir ülkenin ekonomisinin, milli gelirinin büyümesinde doğrudan katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmamızda denetim kuruluşları tarafından bankaların faaliyetleri sonucu karşılaşabilecekleri olası risklerin önceden belirlenmesinde yaygın bir şekilde kullanılan sistemlerden biri olan CAMELS performans puanlama sistemi ve bu sisteme ilişkin çeşitli analizlerin değerlendirmesini yapacağız. CAMELS analizinin temel amacı, fon akışının belirli bir risk düzeyinde maksimum getiri veya minimum risk seviyesinin koordine edilmesine dayanır. Söz konusu çalışmanın amacı 2009-2013 dönemlerinde Azerbaycan'da faaliyette bulunan 15 adet ticari bankanın CAMELS yöntemiyle performans analizinin yapılması ve durumlarının değerlendirilmesidir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde finansal sistemde bankacılık kavramı ile ilgili bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Azerbaycan bankacılık sistemi ve tarihi gelişimiyle ilgili bilgi verilmiştir. Son bölümde ise CAMELS performans değerlendirme sistemi ile Azerbaycan bankacılık sektörünün performans analizi yapılmış ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Performance of banks and finance institutions operating in the markets effects both national and international markets by the effect of globalization. International financial integration besides providing benefits to developing countries also causes various problems with the economic stability and growth point of view. These problems could be summarized as inflationary pressure, real value depreciation of national currency and current account deficit. In the developing world economy especially banks which constitute an important part of financial systems should be strong from the macroeconomic point of view and productive from microeconomic side. Banking sector has very important place in country economy by playing mediator role both in importer – exporter relations, relations of natural and legal persons and in industries. Therefore, banking sector has direct contribution to the growth of economy, national income of every country. In this study we will interpret CAMELS performance evaluation system which is best known among the systems of evaluation of financial status of banks and the systems of on-site inspection and remote surveillance. Basic aim of CAMELS analyses consists of coordination of maximum income and minimum risk level of fund flow. Purpose of this study is to make analyses and to evaluate situation of 15 commercial banks operating in Azerbaijan in 2009-2013 years by CAMELS method. The study consists of three parts. Definition of banking in the financial systems was given in the first part. Information about banking system of Azerbaijan and its historical development was explained in the second part. In the third part performance analyses of banking system of Azerbaijan was made by using CAMELS performance evaluation system and results were interpreted.