Yolcu koltuğu ayağının sonlu elemanlar yöntemi ile optimizasyonu
Optimization of passanger seat leg's via finite element method
- Tez No: 521514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE GÜLER ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ürün maliyetlerin yüksek olması nedeniyle rekabet etmede zorluklarla karşılaşılması, endüstriyel işletmeleri kısa sürede, düşük maliyetli yüksek kaliteli ve güvenilir ürünler üretmeye yönlendirmiş ve bu amaca ulaşabilmek için optimizasyon yöntemleri geliştirilmiştir. Koltuk bağlantı elemanı olan ayakların, farklı tasarımlar kullanılarak emniyet kemer çekme regülasyonuna uygunluğu incelenmiştir. Dört farklı ayak modeli incelenmiştir. Farklı yaka modeline göre ECE R 14 emniyet kemer çekme testi uygunluğu sonlu elemanlar analizi ile fiziksel test öncesi analiz edilmiştir. Bu çalışmada, otobüs yolcu koltuğu ayağına topoloji optimizasyonu homojenleştirme metodu uygulanarak optimizasyon çalışması yapılmış, komple koltuk ağırlığı 33kg'dan 32 kg'a düşürülerek, toplam koltuk ağırlığından %3 azaltma sağlanmıştır. Sonlu elemanlar analizinde uygun bulunan tasarım, fiziksel teste tabi tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The facing of the difficulties due to high product costs at competition forced industrial institutions to produce low-priced, high quality and reliable products in a short time and various methods are developed as a solution. The condition of the legs with using different designs, which are also seat connection elements, are examined under the regulation loads. The legs that are with different designs are analysed according to ECE R14 safety belt tensile test with end-member analysis before physical testing In this study, optimization of the topology homogenisation method was made to the leg of the passenger seat of the bus, and total seat weigth was decreased from 33kg to 32kg, 3% reduction in the total seat weight was achieved. .The design that is suitable in the FEA analysis, should be subjected to physical testing.