Relationship between social capital, information sharing, organizational ambidexterity and firm performance in technology parks
Türkiye'deki Teknopark firmalarında sosyal sermaye, bilgi paylaşımı, örgütsel çiftyönlülük ve firma performansı arasındaki ilişki
- Tez No: 521515
- Danışmanlar: PROF. DR. SYEDA NAZLI WASTİ PAMUKSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezin esas amacı Türkiye'deki teknopark firmalarında sosyal sermaye, bilgi paylaşımı, çift yönlülük ve firma performansı arasındaki bağı araştırmaktır. Bu maksatla bu kavramlar arasındaki ikili ilişkiler ve seri aracılık etkisi irdelenmiştir. Anket yoluyla Ankara'daki üç teknoparktan veri toplanmıştır. 87 firmanın anket sonuçları seri ve birleşik (seri ve paralel) aracı etken analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlara göre teknopark firmaları arasındaki yüksek sosyal sermaye, firmalar arası bilgi paylaşımı sağlayarak ve bu sayede firmaların çift yönlülüklerini artırarak firma performansını artırmaktadır. Bu ilişkiyi daha derinlemesine araştırmak için sosyal sermayenin iki boyutu (yapısal ve ilişkisel) ve çift yönlülüğün iki bileşeni (geliştirme ve yararlanma) de modele dahil edilmiş ve ikinci bir analiz yapılmıştır. Bulgulara göre, sosyal sermayenin hem yapısal hem de ilişkisel boyutu bilgi paylaşımı ve yararlanmanın seri aracı etkisi üzerinden firma performansına katkıda bulunmaktadır. Bu sonuçlar firma ve teknopark yönetimlerinin amaçlarına hizmet edecek çıkarımları açığa çıkarmıştır. Bulgular, teknopark firmaları arasındaki bilgi paylaşımını teşvik eden sosyal sermayenin artırılması ile firma performanslarının ve çift yönlülük seviyelerinin geliştirilebileceğini göstermektedir. Buna ek olarak, firmalar arasındaki güvenin ve bilgi paylaşımının artırılması ile teknoparkların esas amaçları arasında yer alan inovasyon, yeni ürün geliştirme ve yeni pazarlara girme gibi geliştirici aktivitelerin geliştirilmesi kuvvetle muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to investigate the link between social capital, information sharing, ambidexterity, and firm performance in technopark firms in Turkey. To that end, the bilateral relations and serial mediation effects of these concepts were probed. Data was gathered through surveys from three technoparks in Ankara. Survey results of 87 firms were analyzed using serial and combined (serial and parallel) mediation analyses. According to the results, higher social capital among technopark firms increases their performance through enabling information sharing, which in turn improves the ambidexterity of firms. In order to investigate this relationship in-depth, two dimensions of social capital (structural and relational) and two components of ambidexterity (exploration and exploitation) were also included into the model and a second analysis was conducted. It was found that both the structural and relational dimensions of social capital contributed to firm performance through serial mediation of information sharing and exploitation, whereas exploration had no significant effect on firm performance in technopark firms. These results reveal implications that are highly likely to serve critical strategic and operational purposes of both firm and technopark managements. The findings indicate that organizational performance and ambidexterity level of technopark firms can be improved by increasing social capital among them, which fosters information sharing. Furthermore, increasing trust and information sharing between these firms is highly likely to enhance explorative activities such as innovations, new product developments, and new market penetrations, which are among the main objectives of technoparks.