Çorum yöresinde adak ve ziyaret yerleri
Vow and visiting places in Çorum region
- Tez No: 521519
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RAFET ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Din ve dini ritüeller insan hayatında önemli unsurlardır. Her toplumda kutsal kabul edilen yer, eşya ve şahıslarla ilgili ritüeller mevcuttur. Bu durum insanların geçmiş yaşantısından ve gelecekteki beklentilerinden, tabiatüstü güçlere olan inanışlarından kaynaklanmaktadır. Çalışmamızda bu uygulamaların önemli yansımalarının olduğu Çorum yöresi konu edilmiştir. Bu çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Çorum tarihiyle ilgili bilgiler verildikten sonra Çorum geçmişinde Hititlerin inanışları ve günümüzdeki yansımalarına dair bilgi verilmiştir. Eski halk inanışlarının önemli bir unsuru olan adak ve ziyaret prensipleri tahlil edilmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda Çorum il ve ilçe köylerinde Dede, Baba, Abdal gibi isimler ile anılan ziyaret merkezleri ve buralardaki adak fenomeni anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Religion and religious rituals are important elements in human life. In every society there are considered sacred places, things and persons related to rituals. People's past experiences and their future expectations are influenced by their belief in supernatural powers. The subject of our work is the region of Çorum which is an important reflection of these applications. This work consists of an introduction and two parts. After giving an overview over Çorum's history, the beliefs of the Hittites in Çorum's past and their present reflections will be presented. Further analyzed is the important element of ancient folks' beliefs, which are offerings and their visiting principles. In line with this information, the visiting centers in the province and district villages of Çorum are remembered with names such as Dede, Baba, Abdal and the offering phenomena there is explained.