Çorum yöresinde çeltik tarımı yapılan toprakların azot formlarının belirlenmesi
Determination of the various nitrogen forms in soil Çorum's rice farms
- Tez No: 22758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ii ÖZET Yüksek Lisans Tezi CORUM YÖRESİNDE ÇELTÎK TARIMI YAPILAN TOPRAKLARIN AZOT FORMLARININ BELİRLENMESİ Sousan HOSSEÎNÎ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilirn Dalı Danışman: Doç Dr. Sadık USTA 1992, Sayfa: 64 Jüri: Prof.Dr.Koray HAKTANIR Prof.Dr. Kemal GÜR Doç.Dr. Sadık USTA Bu araştırma, îç Anadolu bölgesi Çorum ;ili ve ilçelerinde çeltik tarımı yapılan tarlalarda yapılmıştık. Çalışmada çeltik ekim alanlarını yeterince temsil edecek şekilde yüzey toprak örneği alınmış ve bunlarda organik ve inorganik azot formlarının dağılımları araştırılmıştır. Tamamını Alüviyal toprakların oluşturduğu yöre çeltik alanlarında toplam azot 368-1064 ppm arasında değişmekte olup, topraklar toplam azot yönünden yetersizdirler. Toprakların inorganik azot kapsamları normal topraklara göre nisbeten yüksek bulunmuştur (ortalama %39). Bu durum toplam fikse amonyum değerlerinin yüksek (%34.2), toplam azot değerlerinin az olmasından kaynaklanmıştır. Ortalama hidroliz olabilir azot toplam azotun %68.5*ini oluşturmuştur. Bitkiye yarayışlı azot ise değisebilir+serbest amonyum ile nitrat azotları toplam azotun ortalama %4.71'ini oluşturmaktadır. Yöre çeltik toprakları bitkiye yarayışlı azotça yeterli düzeydedir. Diğer azot formları Türkiye'de yapılmış diğer çalışmalarda bulunan değerlerle özdeş bulunmuşken, aminoasit-N değerleri yöre çeltik topraklarında oldukça az bulunmuştur (ortalama 48.5 pmm).Ill Araştırma sonuçlara göre toplam azot, toplam organik azot, mineral azot, stabil azot, NHa-N ve.NOj-N ile toprağın bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri arasında önemli ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca toplam azot ile mineral azot, hidroliz olabilir toplam azot, rest-Nuy ve toplam stabil azot arasında pozitif ilişkiler belirlenmiştir. Ayrıca diğer azot formları arasında da pozitif ilişkiler saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Az
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF THE VARIOUS NITROGEN FORMS IN SOIL CORUM'S RICE FARMS Sousan HOSSEINI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Sadık USTA 1992, Page: 64 Jury : Prof.Dr. Koray HAKTANIR Prof.Dr. Kemal GÜR Assoc. Prof.Dr.Sadık USTA These researches have been carried out on the soil of the rice forms in Çorum and its provinces located in the central region of Anadolu Samples of the surface soil of different regions of rice forms have been taken in necessary amount and the various forms of organic and inorganic nitrogen were investigated reffering to their dispersions in the environment. Generally the soil of rice farms in the region is alluviyal and the amount of total nirogen ranges from 368 to 1064 ppm which is not enough in comparison with the necessary total nitrogen in the soil. The samples have relavitely more inorganic nitrogen than those of normal soil (the average 39%). This situation is because of the high amount of (NH^Jf (34.2%) and the low amount of total nitrogen. The average hydrolyzable nitrogen composes 68.5 percentage of total nitrogen. The nitrogen used by plant (The exchangeable and free ammonium) and nitrate nitrogen compose 4.71 percentage of total nitrogen. The soil taken from rice forms in the region hasenough nitrogen useable for plant. According to the results of experiments the other forms of nitrogen are approximately equal to is amount in the researches which have been already done in Turkey except for amminoacid that its amount is lower (the average 48.5 ppm). The results of these experiments indicate that the total nitrogen, total organic nitrogen, mineralized nitrogen, stable azot, NH4-N and NO3-N have important correlations with some of the physical and chemical characteristics of soil. There is also a positive correlation between total nitrogen and mineralized nitrogen, total hydrolyzable nitrogen, rest-N^-j^, stable nitrogen. Meanwhile the other forms of nitrogen have positive correlations with each other. KEY WORDS: Nitrogen, Nitrogen forms, Rice soil.