Monetory policies and price movements in the period between the years 1923-1938
Para politikaları ve fiyatlar (1923-1938)
- Tez No: 52152
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET PARA POLİTİKALARI ve FİYATLAR (1923 - 1938) Özlem Engin Bu çalışma; Cumhuriyetin ilanı ile başlayan ve II. Dünya Savaşı öncesine kadar uzanan bir süreçte, dönemin özelliklerinden kaynaklanan bazı çerçevelerle Türkiye'nin izlediği para politikaları ile fiyatların değişimini incelemektedir. Osmanlı İmparatorluğu'nun sancılı deneyimlerinin ışığında Cumhuriyet dönemi yöneticilerinin ağırlıklı olarak üzerinde durdukları üç ana nokta vardır: i. paranın iç ve dış değerinin korunması, ii. denk bütçe uygulaması iii. dış ticaret açıklarının önlenmesi. Fiyat istikrarının para politikalarının ana hedefi olarak seçildiği bu yıllarda, Osmanlı döneminde bütçe açıklarının yarattığı enflasyonun tekrarlanmaması için mali disipline büyük önem verilmiştir. Yeni kurulan devlet iktisadi alanda ihtiyaç duyduğu gücü ve güveni, bütçe ve dış ticarette denge sağlama politikalarıyla kazanmıştır. Ekonominin durgunluk içinde olduğu bir dönemde, ekonomiyi canlandırmak için uygulanabilecek etkin yöntemler olmamalarına karşılık denk bütçe ve sıkı para politikası uygulamaları krizden çıkış ve ekonomik gelişmenin temel şartlarından olan mali istikrarı sağlamada başarı kazanmışlardır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MONETARY POLICIES & PRICE MOVEMENTS IN TURKEY (1923 - 1938) by Özlem Engin This thesis covers the monetary policies and price movements in Turkey in the period from the establishment of the Republic to the beginning of WWII. In the light of the painful experiences of the Ottoman Empire, Republican leaders were committed to provide financial stability in the country. There were three main goals in this period: a stable currency, a balanced budget and a controlled balance of trade. Price stability was chosen as the primary aim of the monetary policy in the period. The Republican leaders had remembered the inflationary pressures caused by budget deficits in the imperial period and so they tried to provide financial stability by fiscal discipline. The newly established republic required confidence and power and it provided its legitimacy by conservative policies which were especially concentrated on a balanced budget and trade. Although these conservative monetary and fiscal policies did not fit the effective way of eliminating the effects of a depressionary crisis and providing recovery, they can be judged to have been successful since they provided a stable financial environment which was also necessary for and conducive to recovery.