Optical and thermal dynamics of long wave quantum cascade lasers
Uzun dalgaboylu kuantum çağlayan lazerlerin ısıl ve optik dinamikleri
- Tez No: 521527
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ GÜLSEREN, PROF. DR. ATİLLA AYDINLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kuantum Çağlayan Lazerler (KÇL'ler) dalga fonksiyonu mühendisliği ile tasarlanmış kuantum kuyularının bant-içi geçişlerinden yararlanan eşsevreli ışık kaynaklarıdır. Orta kızılaltından terahertz frekanslarına kadar geniş bir tayfta ışık yayan tasarımlar bulunmaktadır. Uzun dalgaboylu KÇL'ler zararlı kimyasal bileşiklerin uzak mesafeden algılanması gibi bazı uygulama alanlarından dolayı ilgi konusudur. Bu tezde 9.2 µm civarında ışık yayan uzun dalgaboylu KÇL'lerin simülasyonları, tasarımı, üretimi ve karakterizasyonu gösterilmi¸stir. Optik gücü arttırmak ve ısıl randımanı iyileştirmek amacıyla KÇL'lerin optik ve ısıl özellikleri incelenmiştir. KÇL'lerin ısıl özellikleri sonlu eleman metodları ile tahlil edilmiştir. KÇL oyuk sıcaklıklarının deneysel olarak ölçülmesi için Fabry-Perot modlarının analizine dayanan tayf ölçüm tabanlı bir teknik geliştirilmiştir. Simülasyon ve deneysel sonuçların birleştirilmesi ile KÇL'lerin ısıl özellikleri incelenmiş ve aktif bölgenin ısıl iletkenliği hesaplanmıştır. Optik gücü arttırmak için optik hesaplamalar yapılarak optik kaybın kaynakları araştırılmıştır. Alternatif elektriksel izolasyon malzemelerinin araştırılması sonucunda HfO2 pasivasyonlu lazerler üretilmiş, optik kayıpta iki kata yakın azalma ve optik güçte artış gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Quantum Cascade Lasers (QCLs) are coherent light sources that make use of intraband transitions of wavefunction engineered semiconductor quantum wells. They have been designed to emit light in a wide spectral range; from mid-wave infrared to terahertz. Long wave QCLs are a subject of interest for some applications such as remote detection of harmful chemicals. These applications demand higher optical powers at room temperature. In this thesis we demonstrate simulation, design, fabrication and characterization of long-wave QCLs that emit light around 9.2µm. To increase optical power and enhance thermal performance, we explore the optical and thermal properties of QCLs. Thermal characteristics of QCLs are analyzed by finite element methods. We developed a spectral technique that relies on analysis of Fabry-Perot modes to measure cavity temperatures experimentally. By combining the simulations and experimental results we scrutinized the thermal properties of QCLs, and estimated the active region thermal conductivity. To increase the optical power, we conducted optical calculations and investigated the sources of loss. As a result of a search for alternative electrical passivation materials, we fabricated HfO2 passivated lasers and demonstrated about to two-fold reduction in optical loss and increase in optical power.