1-18 yaş arası serebral palsili hastalarımızın klinik değerlendirilmesi
The clinical assessment of 1-18 years patients with cerebral palsy
  1. Tez No: 521528
  2. Yazar: DİDEM ALBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Serebral palsi gelişmekte olan beyinde prenatal, natal ve postnatal dönemde zedelenme sonucu gelişen, ilerleyici olmayan ancak yaş ile birlikte değişebilen, hareketi kısıtlayan kalıcı motor işlev kaybı, duruş (postür) ve hareket bozukluğu olarak tanımlanmıştır. Biz bu çalışmada SP tanılı hastaların büyümesini değerlendirmeyi, malnutrisyona neden olan faktörleri ve en pratik yöntemle malnutrisyonu erken tanımayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Çocuk Nörolojisi kliniğinde Mart 2017- Aralık 2017 tarihleri arasında SP tanısı ile takipli 1-18 yaş arasında 250 hasta prospektif olarak değerlendirildi. Hastalara ait demografik-etiyolojik veriler, ek sorunlar, MRG ve EEG bulguları ve antropometrik (boy, kilo, ulna, üst kol, tüm üst ekstremite, tibia, diz, uyluk ve tüm alt ekstremite) ölçümler kaydedildi. Bulgular: Etiyolojide en sık neden asfiksi (%49,6) idi. En sık SP tipi kuadriplejik spastik SP (%40) idi. GMFCS düzey 5 olgular %48,4 olarak saptandı. Hastaların %63,6'sında motor fonksiyon bozukluğuna ek diğer sorunlar mevcuttu. En sık sorun GİS sorunlarıydı (%73,6). Kendi başına beslenebilen hasta oranı %5,2'ydi. Malnütrisyon oranlarına bakıldığında BGA
Özet (Çeviri)
Aim: Cerebral palsy is defined as permanent motor function loss, posture and movement disorder that develops as a result of injury in the developing brain during prenatal, natal and postnatal periods, which are non-progressive but may change with age and restrict movement. In this study, we aimed to evaluate the growth of patients with SP. Materials and method: In this study, 250 pediatric patients between the ages of 1-18 were evaluated prospectively in the pediatric neurology clinic between March 2017 and December 2017. Demographic-etiologic data, additional problems, MRI and EEG findings and anthropometric measurements (height, weight, ulna, upper arm, all upper extremity, tibia, knee, thigh and all lower extremity) were recorded. Results: The most common cause was asphyxia (49.6%). The most common type SP was quadriplegic spastic SP (40%). GMFCS level 5 cases were determined as 48.4%. 63.6% of the patients had other problems with motor dysfunction. The most common problem was GIS problems (73,6%). The rate of self-feeding was 5.25. When the malnutrition rates were examined, the rate of patients with BGA