Recognition of occupational therapy exercises for cerebral palsy
Serebral palsi hastalığına yönelik ergoterapi egzersizlerinin tanınması
- Tez No: 521553
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÜDÜKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Serebral palsili hastaların rehabilitasyonuna yönelik olarak ergoterapistler tarafından derinlik kamerası tabanlı sanal rehabilitasyon uygulamalarının kullanımı ilgi çekmekte olan bir yaklaşımdır. Bu tip bir sistem geliştirirken, hedeflenen alana özel bir egzersiz tanıma yönteminin kullanılması oldukça önemlidir. Bu amaca yönelik, başarılı bir hareket tanıma çözümü geliştirmek için bazı problemlerin aşılması gerekmektedir. Bu problemler kısaca egzersiz kümesinde tanımlı olmayan hareketlerin tespit edilerek dikkate alınmaması ve hastalar tarafından fiziksel olarak yetersiz oldukları egzersizlerde bu eksiklerini telafi etme amacıyla yanlış bir şekilde tamamladıkları egzersizlerin hatalı olarak tanınabilmesidir. Saklı Markov model tabanlı olarak geliştirilen bir çözümler bütünü bahsedilen bu sorunlara çözüm olarak sunulmuştur. Geliştirilen çözüm üst ekstremite fonksiyonel egzersizleri ile çalışmaktadır. Çözümümüz, ilk olarak tanımlı olmayan hareketleri uyarlanmış eşik değeri üretebilmek üzere tasarlanan modeller aracılığıyla tespit ederek, elemektedir. Sonraki adımda ise ergoterapistler tarafından belirlenen telafi hataları ve bu hataların sınıflandırılabilmesi için gerekli kısıtlar kullanılarak öznitelik eşikleme adını verdiğimiz yöntem üzerinde çalışan özel negatif modeller aracılığıyla bu telafi hatalarının tespiti sağlanır. Geliştirilen yönteme yönelik çeşitli testler uzman ergoterapistlerin gözetimi altında ve laboratuvar ortamında tamamlanmış ve elde edilen sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Depth camera-based virtual rehabilitation systems are gaining traction in occupational therapy for approaching patients with cerebral palsy. When developing such a system, a domain specific exercise recognition method is vital. In order to design a successful gesture recognition solution for this specific purpose, some obstacles needs to be overcome, namely; detection of gestures that are not related to the defined exercise set and recognition of incorrect exercises that are performed by the patients to compensate for their lack of ability. A combination of solutions, that are based on hidden Markov models, targeting aforementioned obstacles are proposed and elaborated on. The proposed solution works for upper extremity functional exercises and critical compensation mistakes together with restrictions for classifying these mistakes are determined with the help of occupational therapists. Afterwards, we first aim to eliminate the undefined gestures by designing two models that produce adaptive threshold values. Then, we utilize specific negative models based on an approach named feature thresholding and train them specifically for each exercise to distinguish the compensation mistakes. We conducted various tests using our method in a laboratory environment under the supervision of occupational therapists and presented the results of our proposed approach.