Reinforced self-compacted concrete filled steel tube columns
İçi kendiliğinden yerleşen beton ile doldurulmuş donatılı çelik tüp kolonlar
  1. Tez No: 521562
  2. Yazar: YOUSIF F MOHAMMED AMEEN MOHAMMED AMEEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALHA EKMEKYAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İçi beton doldurulmuş çelik tüp kolonlar çelik tüp ve betonun iyi şekilde etkileşimi sayesinde üstün performansa sahiptirler. Çelik donatılı beton kullanımı ise basınç kapasitesini ve sünekliği artırma potansiyeline sahiptir. Bu çalışmanın amacı içi çelik donatılı kendiliğinden yerleşen yüksek mukavemetli beton doldurulmuş kısa çelik tüp kolonların sadece beton doldurulmuş çelik tüp kolonlara göre performanslarını incelemektir. 114.3 mm çapına, 2.74 mm et kalınlığına sahip 310 mm uzunluğundaki çelik tüpler 8 mm ve 12 mm çapına sahip çelik donatılı 63.15 MPa yüksek mukavemetli kendiliğinden yerleşen beton ile doldurulmuştur. Ayrıca çelik donatıları bir arada tuta etriye sayısıda çalışılan bir parametredir (2 ve 6). Dğer taraftan 162.5 mm, 462.5 mm ve 918 mm uzunluklara sahip içi çelik fiberli beton doldurulmuş aynı çapa ve et kalınlığına sahip çelik tüp kolonların davranışlarıda sadece beton doldurulmuş kolonlar ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar donatılı ve çelik fiberli beton doldurulmuş kolonların klasik kolonlara göre daha fazla basınç kapasitesine ve sünekliğe sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca fazla etriye kullanımının çökmeden sonraki davranışı iyileştirdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Concrete-Filled Steel Tube (CFST) column has an excellent performance as a result of the good connection between steel tube and the concrete core. The using of the reinforced concrete core has the potential to significantly improve the compression load carrying capacity and ductility of the composite column. The objective of this study is to investigate the action of reinforced high strength self-compacted concrete-filled steel tube (RSCFST) stub columns subjected to axial compression loading and compared to CFST column. High- strength self-compacted concrete (SCC) with a compressive strength of 63.15 MPa reinforced with two different steel bar diameters of 8 mm and 12 mm was utilized to fill circular hollow steel tube specimens with an outer diameter of 114.3 mm, tube thickness of 2.74 mm and length of 310 mm. The other variation is the number of tied stirrups (2 and 6). On the other hand, high strength steel fiber reinforced concrete filled steel tube (SFRCFST) columns with a three different lengths 162.5 mm, 462.5 mm and 918 mm with the same thickness and diameter mentioned above had been tested under axial compression loading to explore its behavior to compare it with PCFST column. From the results, the RSCFST and SFRCFST columns have higher compressive capacity and ductility compared to classical CFST column, where the increase of the number of stirrups for RSCFST improve the post-peak behavior of RSCFST columns.