Improving the ductility and toughness behavior of concrete filled steel tube columns
İçi beton doldurulmuş çelik tüp kolonların süneklik ve tokluk davranışlarının iyileştirilmesi
- Tez No: 521564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALHA EKMEKYAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, eksenel basınç yüklemesi altında içi donatılı beton ve çelik fiberli beton doldurulmuş kolonların klasik beton doldurulmuş çelik tüp kolonlara göre performanslarını incelemektedir.Bu deneysel çalışmada iki grup test edilmiştir. İlk grupta beş adet 114.3 mm çapına ve 6.11 mm et kalınlığına sahip 310 mm uzunluğunda çelik tüpler 37.60 MPa basınç mukavemetine sahip beton ile doldurulmuştur. İkinci grupta ise 114.3 mm çapında 5.97 mm et kalınlığında ve farklı uzunluklarda (173, 463 ve 916.5 mm) içi çelik fiberli beton doldurulmuş altı adet numune kullanılmıştır. Çelik donatılı beton doldurulmuş kolonlar için araştırılan parametreler çelik donate çapı (8 mm ve 12 mm) ve etriye sayısıdır (2 ve 6). Çelik fiberli beton doldurulmuş kolonlar için ise parametreler çelik fiber ve kolon uzunluğudur. Test sonuçları basınç yüklemesine karşı kolon kısalması grafikleri ile verilip numunelerin çökme şekilleri karşılaştırılmıştır. Test sonuçları donatılı beton doldurulmuş kolonların daha fazla basınç kapasitesine, sünekliğe ve daha iyi çökme sonrası davranışa sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca çelik fiberli beton doldurulmuş kolonlar da iyileştirlmiş basınç kapasitesine ve sünekliğe sahiptir. AISC 360-16 ve EC4 tasarım şartnemelerinin hesap metotları kullanılıp donatılı beton doldurulmuş kolonların test sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmalar ile tasarım şartnamelerininm değerlendirilmeside yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the performance of reinforced concrete-filled steel tube (RCFST) stub columns and steel fiber reinforced concrete-filled steel tube (SFRCFST) and compared with CFST column under axial compressive loading. Two groups are used in this experimental work, first one was (RCFST) used five circular hollow steel tube specimens with an outer diameter of 114.3 mm, wall thickness of 6.11 mm and length of 310 mm filled with concrete with a compressive strength of 37.60 MPa and second group used six circular hollow steel tube with an outer diameter of 114.3mm, wall thickness of 5.97mm and different length (173, 463 and 916.5 mm) filled with concrete and steel fiber reinforced concrete. For (RCFST) the main variations are the steel bar diameters (8 mm and 12 mm) and the number of tied stirrups (2 and 6) and For SFRCFST, the main variation was steel fiber and different lengths. The test results are given in terms of the compression loading versus end shortening curves, and modes of failure of the specimens were compared and discussed. The results showed that the RCFST columns have better structural performance compared to CFST column, where the RCFST columns have more compression capacity, ductility, and further enhanced the post-peak behavior and for SFRCFST columns have more compression capacity and ductility. The design specifications of AISC 360-16 and EC4 predictions were employed and compared to test results to confirm the behavior of design specifications formulations in predicting the capacity of RCFST columns.