High performance concrete filled steel tube columns
İçi beton doldurulmuş yüksek performanslı çelik tüp kolonlar
  1. Tez No: 609912
  2. Yazar: SALIH KHUDAIR MOKHAWER AL REBEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALHA EKMEKYAPAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İçi beton doldurulmuş çelik tüp (İBDÇT) kolonu kompozit kolonların en etkili formlarından biridir. İBDÇT kolonlar çelik ve betonun uygun özelliklerini bir araya getirir. Çelik tüpün kullanımı yüksek gerilme kapasitesi sağlar ve sünekliği artırırken beton çekirdek ise basınç dayanımını ve rijitliği arttırır. İBDÇT kolonlarının yapısal performansını iyileştirmek için dış ve iç güçlendirme teknikleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tez, eksenel basınç altında iç ve dış güçlendirme ile takviyelenmiş İBDÇT kolonlarının yapısal davranışını değerlendirmektedir. Deneysel programlarda toplam otuz dört İBDÇT numunesi test edilmiştir. İlk program, üç farklı yöntemle güçlendirilmiş İBDÇT kısa kolonlarının yapısal performansını araştırmaktadır. Bu çalışmada dış sargı etkisi yapan takviye halkaları şeklinde bağlantı, iç takviye donatıları şeklinde güçlendirme ve her iki yöntemin kombinasyonu kullanılmıştır. İkinci program, kolon dışından ve içinden sürekli spiraller ile güçlendirilen İBDÇT kısa kolonlarının yapısal davranışını değerlendirmektedir. Tüm İBDÇT numunelerinde, normal basınç dayanımına sahip kendiliğinden yerleşen beton (KYB) kullanılarak doldurulmuştur. Test sonuçlarından İBDÇT numunelerinin takviyeler ile güçlendirme sonucu olarak basınç dayanımının, elastik eksenel rijitliğin, tokluk ve süneklik davranışının önemli ölçüde iyileştirildiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, sürekli spirallerle güçlendirilen İBDÇT kolonlarının nihai yük kapasitesini tahmin etmek için teorik bir model geliştirilmiş ve model ile deneysel sonuçlar arasında yakın korelasyonlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Concrete-filled steel tube (CFST) column is one of the most effective forms of composite columns. CFST columns combine the favorable properties of steel and concrete. Steel tube usage provides high stress capacity and improves the ductility, whereas the concrete core increases the compressive strength and stiffness. External and internal strengthening techniques have been widely adopted for improving the structural performance of CFST columns. This thesis evaluates the structural behaviour of CFST columns stiffened by internal and external strengthening under axial compression. A total of thirty-four CFST specimens were tested in experimental programs. The first program investigates the structural performance of short CFST columns strengthened by three different methods. In this work confinement in the form of external reinforcing rings, stiffening in the form of internal reinforcing bars and a combination of both methods were employed. The second program evaluates the structural behavior of short CFST columns strengthened by external and internal continuous spirals. All CFST specimens were filled using self-compacting concrete (SCC) of normal compressive strength. From the test results, it was concluded that compressive strength, elastic axial stiffness, toughness, and ductility behavior were improved significantly as a result of stiffening the CFST specimens. In addition, a theoretical model to estimate the ultimate load of CFST columns strengthened by the continuous spirals was developed and close correlations were found between the model and the experimental results.