An axially extracted virtual cathode oscillator designand characterization
Eksenel çıkartılmış sanal katot osilatör tasarımı vekarakterizasyonu
- Tez No: 521578
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez YGM kaynaklarından biri olan eksenel çıkartılmış sanal katot osilatörünü çeşitli açılardan incelemiştir. İlk olarak, katot halka yapısı tanımlandı ve bu yapının etkileri yorumlanmıştır. Ayrıca, çalışılan bu virkatörün diyot bölgesindeki akım yoğunluğu karakteri ile tanımlanıp güç dönüşüm verimi arasındaki ilşki gösterilmiştir. Bunlara ek olarak, virkatörün giriş karakteristiği uygulanan giriş voltajı ve buna karşılık gelen giriş akımı cinsinden irdelenmiştir. Bu dalga formları dikkate alınarak, virkatörün giriş portunun eşdeğer elektrik devresi modellenmiştir. Daha sonra, modellenen elektrik devresi bileşenlerinin sayısal değerlerinin virkatörün tasarım parametrelerine göre değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates axially extracted virtual cathode oscillator, which is one of the HPM sources, in several aspects. First, the cathode ring structure is defined, and effects of that structure are interpreted. Besides, the dependency between current density characteristics in the diode region of the studied vircator and the defined power conversion efficiency is shown. Moreover, the input characteristic of the vircator is examined in terms of the applied inlet voltage and corresponding inlet current. By taking these waveforms into consideration, the input port of the vircator is modeled with an equivalent electric circuit. Then, the variation of the modeled electric circuit component values with respect to the vircator's design parameters is analyzed.