15 No'lu Antakya Şer'iyye Sicili (H.1230-1232/M.1815-1817)
Number 15 antioch Ser'iyye Register
- Tez No: 521599
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Şer'iyye sicilleri, ait oldukları bölgenin, idari, iktisadi, askerî, siyasi ve kültürel hayatı açısından bilgi veren birinci elden kaynaklardır. Bu nedenle Osmanlı Devleti'nin herhangi bir bölgesinin tarihinin yazılmasında siciller önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmanın amacı, 15 No'lu Antakya Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyonunu yaparak, elde edilen veriler doğrultusunda Antakya'nın idari, hukuki, iktisadi, sosyal ve kültürel yaşamı hakkında değerlendirmeler yapmaktır. Yapılan çalışmada H.1230-1232/M.1815-1817 yıllarını kapsayan defterden elde edilen bilgilerle sadece Antakya'nın değil aynı zamanda Osmanlı tarihinin bir kısmının aydınlatılmasına da katkı sağlanmış olunacaktır. 15 No'lu Antakya Şer'iyye Sicili 40 sayfa ve 92 belgeden oluşmaktadır. Defterde Antakya kazasında mahkemeye intikal etmiş davalara ait kararlar ile üst makamlarca gönderilen belgeler yer almaktadır. Sicil, alacak-verecek, dini ve sosyal müesseselerin tamiratı, resmi yazışmalar, mal mülkiyeti, çeşitli vergiler, müsadere edilmiş mallar, muhtelif konularda yapılan satışlar, terekeler, vasi tayini ve nafaka konulu belgeleri içermektedir ANAHTAR KELİMELER Antakya, Şer'iyye Sicili, Kaza, Tereke,
Özet (Çeviri)
Şer'iye registers are first-rate sources that provide information on the administrative, economic, military, political and cultural life of the region they belong to. For this reason, registers have an important place in the writing of the history of any region of the Ottoman State. The purpose of this study is to investigate the transcription of Antochia Şer'ya Sicili by making the evaluation, in the direction of the obtained dataAntochia 's administrative, legal, economic, social and cultural life. In the study with the information obtained from the book covering H.1230-1232 / M.1815-1817 not only Antochia, but also at the same time contributing to the clarification of a part of Ottoman history will be provided. 15 Antochia Şer'iyye Registry consists of 40 pages and 92 documents. In the book Antochia, the decisions taken by the court and the sentences sent to other authorities are included.The registry includes repairs to religious and social institutions, official correspondence, property, miscellaneous taxes, confiscated goods, sales made in various ways, terraces, guardianship and alimony. KEY WORDS Antochia, Şer'iye Registers, District, Probate