Her devirli olmayan alt grubunun merkezleyenini içerdiği gruplar
Groups in which every non-cyclic subgroup contains its centralizer
- Tez No: 521598
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
bir grup ve de onun bir alt grubu olmak üzere, nin merkezleyeni olan , eğer tarafından içeriliyorsa, ye kendinden merkezli alt grup denir. Bu çalışmada aşikar olmayan her alt grubu, kendinden merkezli olan grupların sınıfı üzerinde çalışılmıştır. Ayrıca , nin devirli olmayan bir alt grubu iken özelliğine sahip gruplarının sınıfları incelenmiştir. Tüm devirli grupların sınıfında olduğu ve sınıfının sınıfını içerdiği açıktır. Bu sınıftaki nilpotent ve süper çözülebilir gibi özel gruplar göz önünde bulundurulmuştur. Aynı zamanda sınıfındaki sonlu p-gruplar ve sonlu basit gruplar da çalışılmıştır. Yukarıda sözü edilen çalışmalarla ilgili örnekler incelenmiş ve yeni örnekler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
A subgroup of a group is self-centralizing if the centralizer is contained in . Let denote the class of all groups, in which all non-trivial subgroups are self-centralizing, by . We consider some special families of groups in namely nilpotent groups and süper solvable groups are studied. And we focus on the class of groups with the property that if is a non-cyclic subgroup of , then . It is trivial that all cyclic groups are in the class and class is contained in the class . We also study the finite p-groups and finite simple groups in . Morever, we study the examples about these subjects and give some different examples.