Paralel makine çizelgeleme problemleri için yeni bir gösterim şekli
A new representation scheme for parallel machine scheduling problems
- Tez No: 521617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, literatürde önemli bir yere sahip olan sıra bağımlı hazırlık süreli paralel makine çizelgeleme problemi ele alınmıştır. Problemin çözümüne yönelik olarak literatürde farklı sezgisel ve metasezgiseller bulunmaktadır. Bu çalışmada, problem için yeni bir gösterim şekli önerilmiştir. Önerilen gösterim şeklinin başarısını gösterbilmek amacıyla ilgili probleme yönelik klasik bir genetik algoritma ile yeni önerilen gösterim şeklini kullanan genetik algoritma rassal türetilen test problemleri kullanılarak karşılaştırılmıştır. Önerilen gösterim şekli kullanıldığında çaprazlama esnasında problemin çözüm uzayı açısından, klasik genetik algoritmaya göre çeşitliliğin arttığı ve aynı anlama gelen kromozom yapılarının elendiği gözlemlenmiştir. Özellikle iş sayısının fazla olduğu ve makine sayısının az olduğu durumlarda, geliştirilen yöntem klasik genetik algoritmadan daha iyi sonuçlara ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, parallel-machine scheduling problems with sequence-dependent setup times which is signficantly important in literature, is studied. There are different heuristics and meta heuristics for the problem in the literature. In this study, a new representation scheme is presented. To show success of the proposed representation scheme, a clasical genetic algorithm and a genetic algorithm using proposed representation scheme are compared by using randomly generated instances. Diversification in the solution space is expanded and duplicate results are eliminated with this representation scheme. Specifically when the number of jobs are high and number of machines are relatively low, new algorithm generates better results than the classical genetic algorithm.