Fen bilimleri öğretmen adaylarının fen bilimleri dersinde model kullanımına yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determination of the attitudes of the teacher candidates for the use of the model in the sciences class
- Tez No: 521619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Fen bilimleri dersinde konuların soyut ve karmaşık olması öğretimin somut materyallerle desteklenmesi ihtiyacını doğurmaktadır. Bu nedenle fen bilimleri dersinde model kullanımının yaygınlaştırılmasının ve sürece dahil edilmesinin konuların öğretiminde önemi büyüktür. Model kullanımı ile öğrencilerin bilişsel ve zihinsel farkındalıklarının artmasında ise öğretmenlere büyük pay düşmektedir. Bu araştırmanın amacı fen bilimleri öğretmen adaylarının fen bilimleri dersinde model kullanımına yönelik tutumlarının belirlenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 204 fen bilimleri öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Bonferroni anlamlılık testi kullanılmıştır. fen bilimleri öğretmen adaylarının fen bilimleri dersinde model kullanımına yönelik tutumlarının yüksek düzeyde olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Model kullanımına yönelik tutumların bazı demografik özelliklere göre (cinsiyet, genel akademik başarı puanı, günlük internet kullanma saati ve aile gelir durumu) istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı tespit edilmiştir. Ancak diğer demografik özellikler (öğrenim görülen sınıf düzeyi ve internet kullanma amacı) ile model kullanımına yönelik tutumlar arasında anlamlı bir farklılaşma olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The fact that the subjects are abstract and complex in the course of sciences class teaching gives the need to be supported with concrete materials. For this reason, it is important to be involved in the teaching of the use of models in the science course and the process of inclusion of the subject. With the use of the Model, students have a great share in increasing their cognitive and mental awareness. The aim of this research is to determine the attitudes of candidate science teachers to the use of models in the science class. The Study Group of the research is the candidate of the 204 science teacher who studied at Kahramanmaraş Sütçü Imam University Faculty of Education during the spring semester of 2017-2018 academic year. Independent Sample T-Test, one-way variance analysis (ANOVA), Bonferroni significance test were used in the analysis of the data. It has been reached that the teachers of sciences class teacher candidates have a high level of attitudes towards the use of the model in the sciences class. According to some demographic characteristics (gender, general academic achievement score, daily Internet use time and family income status), there was no statistically significant difference in attitudes towards Model use. However, there is a significant differentiation between the other demographic characteristics (the class level of education and the purpose of using the Internet) and attitudes towards the use of the model.