Characteristic bisets and local fusion subsystems
Karakteristik ikili kümeler ve lokal füzyon alt sistemleri
- Tez No: 521626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MATTHEW JUSTIN KARCHER GELVIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Füzyon sistemleri sonlu bir grubun p-lokal yapılarını i¸ceren kategorilerdir. İkili kümeler iki grubun uyumlu etkisine sahip kümelerdir. Biz bu tezde, füzyon sistemleri ve ikili kümeler arasındaki ilişkiyi araştıracağız. Bir sonlu grup ile Sylow-p altgrubu arasındaki ilişkiyi taklit eden füzyon sistemlerine doygun füzyon sistemi denir. Eğer S sonlu bir grup olan G'nin Sylow p-altgrubu ise, (S,S)-ikili kümesi olarak düşünülebilen G grubu kendine has özelliklere sahiptir ki bu özellikler, onu G'nin p-füzyonunda karakteristik ikili bir küme yapar. Bu iki kavram şu şekilde ilişkilidir: Bir füzyon sistemi ancak ve ancak karakteristik bir ikili kümeye sahipse doygundur. Bu sonucu, [1] ve [2]'deki çalışmaları takip ederek ispatlıyoruz. Füzyon sistemleri sonlu grup teorisindeki normalleyici ve sabitleyici kavramlarını taklit ederek kendine has normalleyici ve sabitleyici alt sistemlere sahiptir. Bu tez, Puig tarafından [2]'de kanıtlanan doygun füzyon sistemlerinin normalleyici ve sabitleyici füzyon alt sistemlerinin de doygun olması sonucunu, [3]'deki bir ispatı gözden geçirirek tekrar inceliyor. Bu sonuç karakteristik ikili kümelerin varlığından ve füzyon sistemlerini arasındaki ilişkiden gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Fusion systems are categories that contain the p-local structure of a finite group. Bisets are sets endowed with two coherent group actions. We investigate the relation between fusion systems and bisets in this thesis. Fusion systems that mimic the inclusion of a Sylow p-subgroup of a finite group are called saturated. Similarly, if S is a Sylow p-subgroup of G, then G regarded as an (S, S)-biset has special properties, which make it a characteristic biset for the p-fusion of G. These two concepts are linked in that a fusion system is saturated if and only if it has a characteristic biset. We give a proof for this result by following the work in [1] and [2]. Fusion systems have a notion of normalizer and centralizer subsystems, mimicking the notion for finite group theory. This thesis reviews a proof by Gelvin and Reeh [3] of a result of Puig [2] asserting that normalizer and centralizer fusion subsystems of a saturated fusion system are saturated. This result comes from the connection between saturation of fusion systems and the existence of characteristic bisets.