Symbolic boundaries and social capital mobilization among low-income workers in Sincan, Turkey
Ankara, Sincan'daki dar gelirli işçiler arasında sembolik sınırlar ve sosyal sermaye mobilizasyonu
  1. Tez No: 521625
  2. Yazar: İBRAHİM KAAN UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HELGA IDA RITTERSBERGER-TILIC
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez dar gelirli işçilerin işgücü piyasasında sosyal sermayelerini nasıl harekete geçirdiklerini araştırmaktadır. Erişilen sosyal sermayeyi, mobilize olmuş sosyal sermayeden ayırarak, dar gelirli işçilerin, bağlantılarına iş bulma konusunda karar verirken kullandıkları değerlendirme kriterlerini analiz etmektedir. Bazı kişilere işgücü piyasasında neden yardım edilmediğini anlamak için sembolik sınırlar ve çerçeveler kavramlarını kullanır. Sembolik sınırların - aktörlerin insanları kategorize etme konusundaki kavramsal ayrımlar - sosyal sermayenin harekete geçirilmesinde yansımaları olduğunu savunmaktadır. Görüşmeciler, düzgün vs çakal çukal sınırında bir ayrım yapmaktadırlar. Bağlantılarına iş bulma konusunda yardım ederkenki karar verme söylemleri, düzgün ve çakal çukal insanlar arasında yarattıkları sembolik sınırlarla örtüşmektedir. Sosyal sermayelerini harekete geçirmek için iş arayanın düzgün olmasını şart koşarlar.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how low-income workers mobilize their social capital in the labor market. Distinguishing accessed social capital from mobilized social capital, it analyzes the criteria of evaluation which low-income workers in their decision to give hand to their connections in job-finding assistance. It employs the concepts of symbolic boundaries and frames to understand why some individuals are deemed unworthy of helping in the labor market. It argues that symbolic boundaries, conceptual distinctions made by actors to categorize people, have reflections on the mobilization of social capital. Thus, this study aims to accomplish three tasks: to analyze the mechanism which produces symbolic distinctions by exploring the frames of work, success and worth, to discover the content of symbolic boundaries and to illustrate their effects on the social capital mobilization. The informants make a distinction within decent and vagabond (düzgün vs çakal çukal) type of people. In the labor market, where active social network to provide inside track of jobs is imperative, their decision-making articulations overlap with the symbolic boundaries they create between decent and vagabond people. They require the job-seeker to be decent (düzgün) in order to mobilize their social capital.