The relation of family boundary violation to subjective well-being and trait anxiety among adolescents
Aile içi sınır ihlalinin ergenlerde öznel iyi oluş ve sürekli kaygı ile ilişkisi
- Tez No: 521636
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÜRBÜZ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı aile içi sınır ihlalinin ergenlerde öznel iyi oluş ve sürekli kaygı ile ilişkisini incelemektir. Çalışma grubu ön ergenlik ve ileri ergenlik döneminde bulunan, 11 ile 18 yaş arası, 723'ü kız ve 582'si erkek olmak üzere 1305 katılımcıdan oluşmuştur. Veri toplama aracı olarak Aile İçi Sınır İhlali Ölçeği, Pozitif Negatif Duygu Ölçeği, Öğrenci Yaşam Doyumu Ölçeği Kısa Formu, Çocuklar İçin Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği-Sürekli Kaygı Formu ve araştırmacı tarafından geliştirilen demografik bilgi formu kullanılmıştır. Sınır ihlalinin boyutları olan koalisyon oluşturma, olgunluğa teşvik ve akran düzeyi iletişim ile öznel iyi oluşun boyutları olan yaşam doyumu, pozitif duygulanım ve negative duygulanım arasındaki ilişkiyi ölçmek amacıyla ve yine sınır ihlalinin boyutları ile sürekli kaygı arasındaki ilişkiyi ölçmek amacıyla bir dizi Pearson korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların öznel iyi oluş puanları ve sürekli kaygı puanlarını cinsiyet ve ergenlik evresi açısından karşılaştırmak için t-test kullanılmıştır. Sonuçlar koalisyon oluşturmanın; yaşam doyumu ile negatif, negatif duygulanım ve sürekli kaygı ile pozitif yönde ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Öte yandan olgunluğa teşvik ve akran düzeyi iletişim ayrı olarak yaşam doyumu ve pozitif duygulanım ile pozitif yönde, sürekli kaygı ile negatif yönde ilişkili bulunmuştur. Ayrıca çalışmada kızların öznel iyi oluşu erkeklere göre, ileri ergenlerinki ise ön ergenlere göre daha düşük bulunmuştur. Kızların sürekli kaygı puanları ise erkeklere göre daha yüksek bulunmuştur. Korelasyon sonuçları göz önünde bulundurulduğunda, sınır ihlali boyutlarının birbirleri arasında tutarsızlık göstermesi kullanılan ölçeğin kültüre duyarlı olmayabileceğini düşündürmüştür. Gelecek çalışmalar için Türk aile yapısına uygun sınır ihlali ölçekleri geliştirmek önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine the relation of boundary violation to subjective well-being and trait anxiety among adolescents. The sample consisted of 1305 early and late adolescents (582 male, 723 female) aged between 11 and 18. Boundary Violation Scale, Brief Multidimensional Student's Life Satisfaction Scale, Positive and Negative Affect Schedule, Trait Anxiety Form of State-Trait Anxiety Scale for Children and a demographic information form were used to collect data. Pearson correlation analyses were conducted to measure the relationship between the dimensions of boundary violation -which include forming coalition, promoting maturity, communicating as peers-, and the dimensions of subjective well-being -which are composed of life satisfaction, positive affect, negative affect-. The correlation analyses were also run to measure the relationship between the dimensions of boundary violation and trait anxiety. T-tests were performed for group comparisons. The results revealed that forming coalition was negatively correlated with life satisfaction, and positively correlated with trait anxiety and negative affect. On the other hand, promoting maturity and communicating as peers were identified separately to be positively correlated with life satisfaction and positive affect, and to be negatively correlated with trait anxiety. The results also indicated that females had higher trait anxiety and lower subjective well-being than males. Also, early adolescents had higher subjective well-being than late adolescents. The inconsistency between the dimensions of boundary violation in terms of their relationship with subjective well-being and trait anxiety might stem from a culturally nonsensitive measurement. Therefore, future research might consider developing boundary violation scales that are compatible with the Turkish family environment.