Kur'an'da geçen 'hudûd' kelimesinin ve eş anlamlı kelimelerin lügat yönünden incelenmesi
Examination of the word 'limit' and its synonyms as mentioned in the Koran with respect to dictionary
  1. Tez No: 666427
  2. Yazar: YASİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FEDAİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
“Kur'an'da Geçen ”Hudûd“ Kelimesinin ve Eş Anlamlı Kelimelerin Lügat Yönünden İncelenmesi”isimli bu tezimiz“Hudûd”lafzını merkeze alarak, müfredatı (kelimeleri) ayrıntılı olarak icelemenin önemini ortaya koymayı, bu sâyede bir belâgat mûcizesi olan Kur'an-ı Kerîm'in doğru anlaşılmasını amaç edinmiştir. Bu amacı gerçekleştirebilmek için Kur'an-ı Kerîm'de 14 yerde Lafza-i Celâl'e izâfetle bulunan“Hudûd”lafzını, etimolojik ve semantik tahlîl yöntemleri ile ele aldık. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde“hudûd”lafzı, türevleri, yakın ve uzak anlamlı olan kelimelerin tahlîli; ikinci bölümde hudûd kelimesinin sarf ve iştikâkı; üçüncü bölümde ise Kur'an'da geçen âyetler incelenerek araştırmanın kapsamı sınırlı tutulmuştur. Çalışmanın sonucunda arapça bir lafız; lügat, sarf, iştikâk, nahiv ve belâgat yönleri ile tahlîl ve tetkîk edilip, mânâ derinliklerine nüfûz edilmiş, Kur'an'ın en doğru şekilde anlaşılmasına katkı sağlanmıştır. Binaenaleyh bu lugavî incelemenin netîcesi ile“hudûd”kelimesi anlaşıldığında; âile, toplum, çevre ve hukuk ihlâlleri, islamofobi, radikalleşme, sapkınlık, bölünme gibi durumlar ortadan kalkmış, İslâmın fıtrata uygun bir din, Kur'an'ın İlâhî bir Kelâm, İslâm Hukûkunun sağlam bir hukuk sistemi olduğu daha iyi kavranmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Our thesis with title“Examination of the word ”Limit“ and its Synonyms as Mentioned in the Koran with Respect to Dictionary”aims at presenting how important it is to examine the curriculum (words) in detail focusing on the word“Limit”and thus making the Koran which is a miracle in its rhetoric well understood. For this purpose we have discussed the word“Limit”found in 14 places in the Koran in relation to Tersanctus with etymological and semantic analysis methods. In the first part of this study made up of three parts, analysis is made of the word“limit”, its derivatives, the words with close and far meaning, in the second part grammer and etymology of the word limit, and in the third part the verses of Koran in which this word is present have been examined keeping the scope of the research narrow. In the conclusion of the study the Arabic word has been analyzed and examined with its dictionary, grammar, etymology, syntax and rhetoric aspects, penetrating into its deep meanings and this contributes to understanding of the Koran in the truest way. Consequently as a result of this dictionary examination when the world“limit”is understood, violations in the family, society, the environment and law, Islamphobia, radicalization, perversion and divisions are eliminated. It is better comprehended that Islam is a religion coherent with our nature, that Koran is a Holy Kalam, and that the Islamic Law is a sound legal system.