Differences in perceptions of effective teaching by faculty member's gender and student characteristics in a Turkish public university
Türkiye'de bir devlet üniversitesinde öğretim elemanının cinsiyeti ve öğrenci karakteristiklerine göre öğretim etkililiğinin algılanmasındaki farklılıklar
- Tez No: 521635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP EMİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretim etkililiğinin öğrenciler tarafından değerlendirilmesinde öğretim elemanının cinsiyeti ve öğrencinin cinsiyeti, öğretim elemanından aldığı notu ve çalışma alanını içeren öğrenci karakteristiklerine göre anlamlı farklılıklar olup olmadığının incelenmesidir. Çalışmadaki veriler Ankara'da Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan 667 öğrenciden toplanmıştır. Veri toplama aracı ise iki kısımdan oluşmaktadır: Demografik Bilgiler ve Öğretim Elemanı Değerlendirme Anketi. Öğretim Elemanı Değerlendirme Anketini doldurmadan önce öğrencilerden o zamana kadar ders almış oldukları öğretim elemanlarından en etkili ya da etkisiz olduğunu düşündükleri bir öğretim elemanını seçmeleri ve öğretim etkililiğini değerlendirmeleri istenmiştir. Çalışmanın birinci araştırma sorusu öğrencilerin öğretim etkililiği değerlendirmelerinin öğretim elemanının cinsiyetine ve öğrencinin cinsiyetine göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemiştir. Sonuçlar, öğretim elemanlarının öğretim etkililiğinin öğrenciler tarafından değerlendirilmesinde öğretim elemanının cinsiyeti ve öğrencinin cinsiyeti arasında bir etkileşim ortaya koymamıştır. Etkileşim olmadığı için ana etkilere bakılmış, ancak sonuçlar ne öğretim elemanının cinsiyeti ne de öğrencinin cinsiyeti için bir ana etkinin varlığını da ortaya çıkarmamıştır. Araştırmanın ikinci sorusu öğretim etkililiği değerlendirilen öğretim elemanının dersinden alınan notuna göre öğrenci değerlendirmelerinde sonuçlarında bir farklılık olup olmadığını incelemiştir. Buna göre öğrenciler tarafından öğretim etkililiğinin değerlendirmesinde öğretim elemanından alınan nota göre anlamlı farklar bulunmuştur. Son olarak araştırma, öğrencinin çalışma alanına göre öğretim etkililiğinin öğrenciler tarafından değerlendirilmesinde farklılıklar olup olmadığını incelemiş ve öğrencinin çalışma alanına göre öğretim etkililiğinin değerlendirilmesinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Özet olarak, çalışmanın sonuçları öğretim etkililiğinin öğrenciler tarafından değerlendirilmesinde öğretim elemanın cinsiyeti ve öğrencinin cinsiyetine göre anlamlı farklılıklar olmadığını, öğretim elemanının dersinden alınan nota ve öğrencinin çalışma alanına göre ise anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine if there are statistically significant differences in student evaluations of teaching effectiveness by faculty members' gender and student characteristics including students' gender, grade and discipline. Data were gathered from 667 students studying in Middle East Technical University, Ankara. Data collection instrument had two parts: Demographic Information and Instructor Rating Questionnaire. Students were expected to select one of the faculty members whose course they had completed as the most or least effective, and rate how effective their teaching was. The first research question investigated if student evaluations of teaching effectiveness scores statistically differ by faculty member's gender and student gender. The results did not indicate a statistically significant interaction between faculty members' gender and student gender. Therefore, the main effects of faculty members' gender and student gender were investigated; however, the results indicated no significant main effect for faculty members' gender and student gender. The second research question investigated if student evaluations of teaching effectiveness scores statistically differ by the students' grade. The results indicated that student evaluation scores significantly differ by students' grade. Lastly, the third research question investigated if student evaluations of teaching effectiveness scores statistically differ by students' discipline. The results displayed that student evaluation scores significantly differ by students' discipline. All in all, the results showed that there are not statistically significant differences in student evaluations of teaching effectiveness scores by faculty members' and students' gender; but there are statistically significant differences in them by student characteristics which are students' grade and discipline.