'Romantizm' ve 'nostalji' kavramlarına yönelik güncel okumalar ve sanatsal ifadeler
Current artistic readings and expressions regarding the concepts of 'romanticism' and 'nostalgia'
- Tez No: 521638
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLER BEK ARAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
Başlığı“Romantizm”ve“Nostalji”Kavramlarına Yönelik Güncel Okumalar ve Sanatsal İfadeler“ olan bu tezde geçmiş yaşantıya ait bellekte oluşan hatıralar ve izleri taşıyan ev imgesiyle, eşyalar ele alınmıştır. Teknolojik gelişim hızına bağlı olarak kültürel anlayışların hızla değiştiği bir dünyada söz konusu bu kavramlar, modernizm ve postmodernizm süreçleri içerisinde irdelenmiştir. Sanatta ”romantizm ve nostalji“ kavramları; geçmişin anlamlandırılmasına yönelik, kimi zaman konu, kimi zaman da sanatsal esini oluşturan bellekteki anıların izleri biçiminde ele alınmıştır. Bu çerçevede Van Gogh, Andy Warhol, Sarkis Zabunyan, Gülsüm Karamustafa, Hale Tenger, Gözde İlkin gibi sanatçıların, ”Tarihsellik“, ”Bellek“, ”Kimlik“, ”Anı“, ”Gizlilik“, ”Saklama“, ”Hatıra" gibi kavramlara ilişkin çalışmaları ve yapıtları üzerinde durulmuştur. Kişisel çalışmalarımın anlatıldığı dördüncü bölümde; geçmiş dönemlere ait imgelerin sanat alanına taşınmasıyla, bugün ve gelecek arasında bir bağ kurulması amaçlanmıştır. Aile fotoğrafları, eve ve aile üyelerine ait eşyalar kullanılarak özgün bir dil oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled“Current artistic readings and expressions regarding the concept of ”Romanticism“ and ”Nostalgia“, the memories, formed in mind, related to the past life and the traces of house images and furnitures have been dealt with. The concepts mentioned above have been studied in the frame of modernism and post modernism processes in a world where cultural understandings have been changing rapidly, depending on the speed of technological development. The concepts of ”Romantism and Nostalgia“ in art in a way to make sense of the past sometimes on the base of subject, sometimes on the traces of memory forming the artistic inspiration have been studied. Within this framework, the works and studies of artists like Sarkis Zabunyan, Gülsüm Karamustafa, Van Gogh, Andy Warhol, Hale Tenger, Gözde İlkin have been studied in relation to the concepts such as ”Historicity“, ”Mind“, ”Identity“, ”Memory“, ”Privacy“, ”Saving“, ”Reminiscence". In the Fourth Chapter, in which my personal applications are shown, carrying the images belonging to past to the field of art, it is aimed to establish a bond between today and the future. By using family photos, objects belonging to the house or the family members, a spesific language has been tried to create