The relation between ethics and aesthetics in philosophy of Mikhail Bakhtin
Mikhail Bakhtin felsefesinde etik ve estetik ilişkisi
  1. Tez No: 521639
  2. Yazar: HAZAL BABUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF HALİL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde asıl amacım Mihail Bahtin felsefesinde yazar ve kahraman arasındaki ilişkiyi“ben”ve“öteki”arasındaki ayrıma dayanarak açıklamaktır. Bu çalışmayı yazar kahraman arasındaki etik ilişkinin, sevgi ve sempatiye dayalı yeni bir dünya görüşü tasarladığını öne sürerek genişleteceğim. Sonuç olarak ise yazar-kahraman ilişkisi üzerinden edebiyat türlerinde etiğin rolünü sorgulayacağım. Kısacası, bu tez Bahtin'in edebiyat teorisinin bizi kaçınılmaz olarak estetiğin etik alanına girdiği detaylı olarak tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
My main aim in this thesis is to reveal the relation between the author and the hero which is quite similar to the relationship and the dichotomy between the“I”and“the other”in Mikhail Bakhtin's philosophy. I will extend my analysis in the ethical relation of author-hero to propose a worldview that it is built upon love and sympathy. Finally, I will question ethics in literary genres by focusing on the relationship between the author and the hero. This thesis is devoted to a careful analysis of Bakhtin's literary theory which inevitably brings us to an ethical sphere of aesthetics.