An Application of activity based costing (ABC) in Turkey
Türkiye'de aktivite bazlı maliyetlendirme sistemi uygulaması
  1. Tez No: 52164
  2. Yazar: HAKAN ÖNGÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURİ UMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
KISA ÖZET Aktivite Bazlı Maliyetlendirme Sistemi HAKAN ÖNGÜÇ Son yıllarda Yönetim muhasebesi uygulamalarının ulaştığı seviye tartışma konusu. Herkesin buluştuğu ortak nokta, bugünkü yönetim muhasebesi ilkelerinin yüksek teknolojinin kullanıldığı ve zamana dayalı rekabetin olduğu ortamda, şirketlerin ihtiyaç duyduğa bilgileri ve bu bilgileri zamanında sağlamada yetersiz olduğudur. Genel olarak bunun sebebi, rekabetin yoğun olmadığı, teknolojinin sabit olduğu emek yoğun bir ortam için tasarlandığı ve asıl amacının finansal raporlama ve vergi mevzuatına destek olması olarak açıklanmaktadır. Günümüzde yönetim muhasebesi bilgileri, stratejik kararlar verebilmek için çok geç ve konsolide olarak hazırlanmakta ve yanlıştır. Buradan üç önemli sonuç çıkmaktadır: 1. Yönetim muhasebesi raporlarının, şirket yönetiminin operasyonel konularda karar verebilmesinde, mesela maliyetin düşürülmesi ve verimliliğin arttırılmasında yeterli olmaması, 2. Endirekt giderlerin dağıtılmasındaki hatalar nedeniyle ürün maliyetinin gerçekleri yansıtmaması, 3. Son olarak, şirket yöneticilerini uzun vadeli değil kısa vadeli düşünmeleri için teşvik etmesi, 1980'lerin sonunda, yeni bir sistem konuşulmaya başlandı: Aktivite Bazlı maliyetlendirme Sistemi (ABM). Bu metot, şirketlerin aktiviteleri sonucu ortaya çıkan tüm maliyetleri, bu faaliyetlere direkt olarak bağlamakta ve bu aktivite maliyetlerini kullanıldığı amaçlara göre dağıtmaktadır. Maliyetleri doğuran amaçlar ürün, müşteri, yan sanayici, kalite, vb olarak tanımlanabilir. Aslında bu metodun arkasında yatan felsefe çok basittir. İnsanlar aktiviteleri yaparlar, bunun için şirket kaynaklarını kullanarak belli amaçlan gerçekleştirirler. ( Ürün üretmek, ürünlerin müşterilere satılması ve ulaştırılması, yan sanayiciden malzeme temini ve ürünün ve sistemin topyekün kaliteli çalışması, vb.) Aktivite bazlı maliyetlendirme sistemini tez konusu olarak seçmemde iki önemli sebep vardır: 1. Klasik maliyet muhasebesi uygulamalarının günümüz şirketleri üzerindeki tehlikelerini göstermek 2. Gümrük Birliği ile dünya devleri ile rekabete girecek olan ülkemizde bilinmeyen ve uygulanmayan fakat dünyada yaygın olarak ürün maliyetlendirme ve yönetim raporlaması için kullanılan ABM metodunu daha açık hale getirmek. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Activity Based Costing by HAKAN ÖNGÜÇ Many criticism have recently been made about tbe current state of management accounting practices. It is concluded that corporate Management Accounting systems are inadequate for today's environment. In this time of rapid technological change, rash global and domestic competition, and enormously expanding information processing capabilities, management accounting systems are not providing useful, timely information for the process control, product costing, and performance evaluation activities of managers. It is commonly accepted that the inadequacy of current systems arise from lag in replacing prewar cost accounting systems, designed for financial reporting and tax purpose, with modern information accounting systems. Today's management accounting information, driven by procedures and the cycle of the organization's financial reporting system, is too late, too aggregated, and too distorted to be relevant for manager's planning and control decisions. With increased emphasis on meeting quarterly or annual earning targets, internal accounting systems focused narrowly producing a monthly earning reports. The failing have three important consequences; 1. Management accounting reports are of little help to operating managers as they attempt to reduce costs and improve productivity. 2. The management accounting system also fails to provide accurate product costs due to overhead absorption methods. 3. Finally, managers' focus on the short-term cycle of the monthly P/L statement. In the late 1980s, company management heard a new method of costing called activity based costing. The aim of the new system was complete traceability of all factors that impact cost and performance. Management wanted information faster so it could respond more quickly. This cost accounting technique methodically charges all of an organization's resource costs to the“activities”that make the costs necessary and then distributes the activities' costs to the products or other cost objects (customers, suppliers, quality) that make the activities necessary. The theory behind this method is simple. Virtually all of a company's activities exist to support the production and the delivery of today's goods and services. People do activities, activities consume resources and activities serve for products. By that way it is possible to trace resources to products by using activities. Beyond that, controlling activities allows companies to control costs at their source. I decided to prepare my thesis in that topic for two reasons: 1. In order to notice the disadvantages of classical cost accounting systems for aiding Turkish companies be aware the thread they face in their business, 2. I wanted to show most commonly accepted approach in the world for product costing and internal reporting. in