Styles of communication and conflict resolution among parantal couples in Turkey
Türkiye'de çocuklu eşler arasında iletişim biçimleri ve iletişim çalışmalarının çözümlenmesi
  1. Tez No: 52163
  2. Yazar: SÜHEYLA ZUBAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECLA ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
KISA ÖZET Türkiye'de Çocuklu Eşler Arasında iletişim Biçimleri ve İletişim Çatışmalarının Çözümlenmesi Süheyla Zubaroğlu Bu araştırma İletişim Çatışma Durumu (İÇD) metodunu kullanarak çocuklu eşlerin sözsel iletişim örüntülerini ve iletişim çatışmalarının çözümlenmesini incelemektedir. Blakar tarafından Norveç'de geliştirilmiş olan bu metod basit ve karmaşık yolları içeren iki kısımdan oluşur. Eşlerin bir yol haritası üzerinde çalıştıkları deneyde basit yol, anlatıcı tarafından yalın ve kısa anlatımı gerektirir. Çözümsüz olan ve deneysel müdaheleyle çatışmanın yaratıldığı, ikinci ve karmaşık yol uzun, kapsamlı anlatımı gerektirir. Deneyde etkili iletişim ölçütleri olarak kabul edilen dört aşama vardır (1) basit yol çözümü, (2) deneysel manipulasyon bölgesine ulaşma, (3) yol haritalarının aynılığı (eşitliği) hakkında şüphe edilmesinin ifadesi, ve (4) karmaşık yolun (çatışmanın) çözümü. Etkili zaman kullanımı ve yol haritasının başlangıç noktasına dönme sayısı, eşlerin iletişim biçimlerinin egosentrik ve desentrik olarak sınıflandırılmasında kullanılan ölçütlerdir. Bu araştırmanın amacı eşlerin etkin iletişim ölçütleriyle egosentrik/desentrik davranışlarının ayırt edilip edilemeyeceğini belirlemektir. Araştırmaya katılan düşük ve orta SES düzeyini temsil eden, 20 eş Sönmez ve Blakahn gerçekleştirdiği kültürlerarası“Şizofreni ve Etkili iletişim”araştırmasının“normal”grubunu oluşturan örnekleminden alınmıştır. viiiÇalışmada (1) Egosentrism/desentrasyon ile çatışma çözümü ve (2) basit ile karmaşık yolların çözümü arasındaki ilişkiyi yordayan (önceden kestiren) altı denence ileri sürülmüştür. Bunlardan birinci denence, elde edilen verilerin niteliğinden dolayı istatistiksel değerlendirmeye tabi tutulmamıştır. Üç denence Mann Whitney U Wilcoxon; iki denence de Spearman sıra korelasyonu tekniği ile sınanmıştır. Elde edilen verilerden dört denencenin kısmen, birinin de tam olarak desteklendiği görülmüştür. Bu bulgular ışığında, egosentrism/desentrasyon kategorilerinin, deneyin çeşitli aşamalarında başarılı olan ve olmayan eşleri ayırd ettiği sonucuna varılmıştır. Türk örnekleminden elde edilen bulgular Kuzey Avrupa ülkelerinden elde edilenlerle karşılaştırıldığında, Türk eşlerin hem basit hem de karmaşık yolun çözümünde Kuzey Avrupalı eşlerden daha az başarılı oldukları görülmüştür. Bunun nedenleri tartışılarak araştırmanın kısıtlamaları gözden geçirilmiş; ileriki araştırmalarda iletişim Çatışma Durumu (İÇD) metodunun Türk kültürüne uyarlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Communication and Conflict Resolution Among Parental Couples in Turkey by Süheyla Zubaroğlu This study examines the verbal communication patterns and conflict resolution of parental couples by use of a method known as Communication Conflict Situation (CCS). This method, developed in Norway by Blakar, constitutes two parts, simple and complex routes. The simple route requires short and simple instructions by the explainer (the wife) in the experimental situation where couples work on a road map. The complex route requires long and involved instructions in order to solve an experimentally induced conflict which is insolvable. There are four stages of the experimental task, which are also referred as measures of communication efficiency. These are: (1) solving the simple route, (2) reaching the experimental manipulation area, (3) expressing doubt about the equivalence of the road maps, and (4) resolving the conflict. Efficient use of time and number of starts/restarts on the routes are criteria in determining the couples' communication styles categorized as egocentric and decentered. The aim of the study is to determine whether the couples' egocentricism /decentration can be differentiated on measures of communication efficiency.The participants of the study came from the normal sample (N=20 low and middle SES couples) of a cross-cultural project on“Schizophrenia and Communication Efficiency”by Sönmez and Blakar. Six hypotheses were formulated, five of which predicted the relationship between (1) egocentricism/ decentration and conflict resolution, and (2) simple and complex route performances. One hypothesis (hypothesis 1) which could not be tested statistically due to the nature of data obtained was evaluated descriptively. Three hypotheses were tested using the Mann Whitney Wilcoxon, and two were tested by Spearman Rank Order correlation techniques. Four hypotheses were partially and one was fully supported. In light of these findings egocentricism/decentration categories were interpreted to be valid discriminators of successful and unsuccessful couples on various stages of the experimental tasks. When Turkish data were compared with the Nordic data, it was seen that Turkish couples were less successful than the Nordics in solving both the simple and the complex routes. Reasons were discussed and a cross-cultural adaptation of the CCS method was suggested for future Turkish researchers. vii