Sağlık hizmetlerin faaliyet tabanlı maliyetleme ve bir uygulaması
Activity based costing in health services and an application
- Tez No: 812355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Gelişen ve değişen teknoloji, küresel rekabet, bireylerin sağlık konusunda bilinçlenmesi ve yaşlı nüfus artışına bağlı olarak kronik hastalıkların artması sağlık hizmeti maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır. Ayrıca kaliteli sağlık hizmetlerinin mevcudiyeti ve sürdürülebilirliği açısında maliyetlerin kontrol altına alınması gerekmektedir. Hem kaliteli hizmet sunmak hem de maliyetleri azaltmak için sağlık hizmetlerinde gerçekçi maliyet bilgileri sağlayan Faaliyet Tabanlı Maliyetleme (FTM) yönteminden yararlanılmaktadır. Bu çalışmada Covid-19 salgın dönemi testlerinin birim maliyetlerinin FTM yöntemi kullanılarak hesaplanması amaçlanmıştır. Retrospektif, tanımlayıcı olan bu çalışmada, Türkiye'de bulunan bir havalimanında faaliyet yürüten X laboratuvarının, 2021 yılına ait 1 yıllık verileri çağdaş maliyet analizi yöntemlerinden biri olan FTM yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmada, X laboratuvarında 2021 yılında yapılan 136 078 adet PCR, 7 022 adet antikor ve 33 018 adet antijen testinin FTM analiziyle hesaplanan birim maliyetleri sırasıyla 66.94 TL, 87.17 TL ve 35.36 TL'dir. İşletme PCR testi için 250 TL, antikor testi için 300 TL ve antijen testi için 175 TL ödeme almaktadır ve testlerden sırasıyla; 185.06 TL, 212.83 TL, 139.64 TL birim kâr elde ederek 2021 yılında toplamda 31 016 094.86 TL kâr elde etmiştir. FTM yöntemine göre Geleneksel yöntem PCR testinin birim maliyetini 4.83 TL eksik hesaplarken, antikor testi birim maliyetini 9.71 TL fazla, antijen testinin birim maliyetini 17.79 TL fazla olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışma sonucunda Covid-19 pandemi döneminde yapılan testler arasında en kısa sürede, en az maliyetle yapılan testin antijen testi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the short period of time from the transition period from the developing and transfer technology, competition, awareness about health and transition to the customer. It is also planned to get detailed information about quality health services and progress. Health services are used in health services for both service and service. From this research, it is aimed to improve the costs of Covid-19 period tests with ABC. In this retrospective, descriptive study, 1-year data of the X laboratory operating at an airport in Turkey, for the year 2021, were analyzed with the ABC method, which is one of the contemporary cost analysis methods. In the study, the unit costs calculated by FTM analysis of 136 078 PCRs, 7 022 antibodies and 33 018 antigen tests performed in the X laboratory in 2021 are 66.94 TL, 87.17 TL and 35.36 TL, respectively. The enterprise receives 250 TL for PCR test, 300 TL for antibody test and 175 TL for antigen test. It achieved a unit profit of 185.06 TL, 212.83 TL, 139.64 TL and a total profit of 31 016 094.86 TL in 2021. According to the ABC method, the Traditional method underestimates the unit cost of the PCR test by 4.83 TL, while the unit cost of the antibody test is overestimated by 9.71 TL and the unit cost of the antigen test is calculated as 17.79 TL more. In addition, as a result of the study, it was determined that the test performed in the shortest time and with the least cost among the tests performed during the Covid-19 pandemic period was the antigen test.