Biyomimetik strüktürlerin örneklerle irdelenmesi
Examination of biomimetic structures based on examples
- Tez No: 521656
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞİN SEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
BİYOMİMETİK STRÜKTÜRLERİN ÖRNEKLERLE İRDELENMESİ ÖZET Bu tez çalışmasında biyomimetik strüktürler ve seçilen biyomimetik bina örneklerinin mimari, strüktürel ve biyomimetik strüktür türleri analiz edilerek, çeşitli bakış açılarına göre sonuçlar ortaya konmuştur. Çalışma 6 bölümden oluşmaktadır. Problemin tanımı, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi birinci bölümde açıklanmıştır. İkinci bölümde biyomimikri kavramının tanımı ve tarihçesi hakkında bilgi verilip, biyomimikrinin mimarlıkla ilişkisi ve mimarlıkta biyomimetik tasarım yaklaşımlarından söz edilmiştir. Bu yaklaşımlar; biyolojiyi arayan tasarım, tasarımı etkileyen biyoloji ve diğer yaklaşımlar olmak üzere üç başlıkta incelenmiştir. Ardından Zari (2007)'nin biyolojiyi arayan tasarım ve tasarımı etkileyen biyoloji yaklaşımlarının her ikisinde de, tasarım probleminin çözülmesi için uygulanabilecek üç düzeyde taklit etme yöntemi yani biyomimikri düzeyleri anlatılmaktadır. Bu düzeyler; organizma, davranış ve ekosistem düzeyi olarak sıralanmaktadır. Üçüncü bölüm biyomimetik strüktürlerin sınıflandırılmasını kapsamaktadır. Bu bölümde anlatılan strüktür türleri; ağaç benzeri, iskelet benzeri, ağ benzeri, pnömatik ve kabuk benzeri strüktürler olmak üzere beş kategoride örneklerle ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Dördüncü bölüm seçilen 18 adet biyomimetik yapı örneklerini kapsamaktadır. Bu örnekler mimari, taşıyıcı sistem ve biyomimetik özelliklerini ortaya koyacak şekilde hazırlanan bilgi formatına göre tanıtılmış, binalara ilişkin özellikler ortaya konmuştur. Bunlar örneklerin mimari, taşıyıcı sistem ve biyomimetik özelliklerini kapsamaktadır. Her bir yapının bu özellikleri detaylı bir şekilde görsellerle desteklenerek açıklanmıştır. Beşinci bölümde, biyomimetik bina örneklerinin tanıtıldığı bilgi formatı doğrultusunda, çeşitli bakış açılarına göre karşılaştırmalı analizler ve değerlendirmeler yapılmıştır. Bu bakış açıları yapıların mimari, strüktürel ve biyomimetik özelliklerini kapsamaktadır. Her bir bakış açısı kendi içinde ayrıca alt kategorilere ayrılmaktadır. Örneğin yapıların mimari özellikleri yapım yılı, yeri, bina fonksiyonu ve yükseklik gibi kriterler göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Strüktürel özelliklerin değerlendirilmesinde yapı türü, strüktür türü ve strüktür malzemesi gibi faktörler etkili olmuştur. Benzer şekilde biyomimetik özelliklerin değerlendirilmesinde de esin kaynağı, biyomimikri düzeyi ve biyomimetik strüktür türleri gibi unsurlar dikkate alınıp bir değerlendirmeye gidilmiştir. Çalışmanın son bölümü olan altıncı bölümde, seçilen biyomimetik uygulama örneklerinin karşılaştırmalı analizleri ve değerlendirmeleri ışığında, örneklerin mimari, strüktürel ve biyomimetik özelliklerine ilişkin çeşitli sonuçlar ortaya konmuştur. Anahtar Kelimeler : Biyomimikri, Doğadan Esinlenen Tasarım, Biyomimetik Yaklaşımlar, Biyomimetik Strüktürler, Sürdürülebilirlik
Özet (Çeviri)
EXAMINATION OF BIOMIMETIC STRUCTURES BASED ON EXAMPLES ABSTRACT In this thesis, architectural, structural and biomimetic structure types of biomimetic structures and selected biomimetic building examples are analyzed and results are presented according to various perspectives. The study consists of 6 chapters. The problem definition, aim, scope and method of the study were explained in the first chapter. In the second chapter, the definition and history of biomimicry concept have been presented and the relationship of biomimicry with architecture as well as biomimetic design approaches in architecture has been discussed. These approaches were examined under three headings as design looking to biology, biology influencing design, and other approaches. Subsequently, three levels of imitation in other words biomimicry levels that can be applied to solve the design problem in both design looking to biology and biology influencing design approaches proposed by Zari (2007) have been discussed. These levels are organism, behavior and ecosystem level. The third chapter covers the classification of biomimetic structures. The types of structures described in this section are presented in details under five main headings; tree-like, skeletal-like, net-like, pneumatic and shell-like structures. The fourth chapter covers 18 selected examples of biomimetic structures. These examples have been presented according to the information format prepared to reveal architectural, load-bearing system, and biomimetic properties of the structures and structural properties have been revealed. These include the architectural, load-bearing system and biomimetic properties of the selected examples. The features of each structure have been discussed in details by supporting images. In the fifth chapter, comparative analyzes and evaluations have been carried out based on various perspectives in line with the information format used to present these biomimetic structures. These perspectives include the architectural, structural and biomimetic properties of the structures. Each perspective is further divided into subcategories. For example, architectural properties of these structures are evaluated by taking into consideration criteria such as year of construction, location, building function and height. Factors such as construction type, structure type and structural material were effective in the evaluation of structural properties. Similarly, in evaluating the biomimetic properties, evaluation has been performed by considering factors such as source of inspiration, level of biomimicry and types of biomimetic structure. In the sixth and final chapter of the study, various results and conclusions on architectural, structural and biomimetic properties of selected examples were put forth based on the comparative analyses and evaluations of these biomimetic applications. Keywords : Biomimicry, Design Inspired by Nature, Biomimetic Approaches, Biomimetic Structures, Sustainability