Biomimetic synthesis of aromatic natural products via polyketide intermediates
- Tez No: 3664
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN TARHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET POLİKETİD ARAÜRÜNLER YOLU İLE AROMATİK DO?AL ÜRÜNLESİN BİOHİHETİK SENTEZİ TANYELİ, Cihangir Doktora Tezi, Kimya Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Okan TARHAN Temmuz 1988 Bu çalışmada, poliketid tipi aromatik doğal ürünler oluşumunda yeni sentetik metodlann bulunması için 4- hidroksi-6-f eni l-2H-piran-2-on ve onun metil eter türevinin kimyası üzerinde çalışıldı. Çalışmanın birinci kısmı, 4-metoksi-6-f eni 1-2H- piran-2-on 'un katılma ve halkalasma reaksiyonlarından yararlanılarak, aromatik doğal ürünlerin biomimetik sentezlerini kapsamaktadır. Dimet i lsülfoksit, etilasetat, asetonitril, dimetil meti lf osf onat ve et i lasetoasetat aktif metil gruplarına sahip nükleofiller olarak kullanıldı. Bu reaksiyon çalışmaları, poliketid tipi aromatik doğal ürünlerin oluşumu için yeni sentetik metodlar oluşturdu. ikinci kısımda, poliketid aromatik doğal ürünlerin oluşumuna yeni bir sentetik yaklaşım bulmak için, 4- hidroksi-6-feni l-2H-piran-2-on ve onun metil eter türevine Diels-Alder reaksiyonları uygulandı. Başlangıç maddesinin dien karakterinin denenmesi için asetilenik ve olefinik dienofiller seçildi. -iv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BIOHIHETIC SYNTHESIS OF AROMATIC NATURAL PRODUCTS VIA POLYKETIDE INTERMEDIATES TANYELİ, Cihangir Ph.D. in Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Okan TARHAN July 1988 In this work the chemistry of 4-hydroxy-6-phenyl-2H- pyran-2-one and its methyl ether derivative was studied to develop new synthetic methods for the production of polyketide-type aromatic natural products. The first part of the work covers the biomimetic syntheses of aromatic natural products via the addition and cyclization reactions of 4-methoxy-6-phenyl-2H-pyran-2-one. Dimethylsulfoxide, ethy lacetate, acetonitr i le, dimethyl methylphosphonate and ethy lacetoacetate were used as the nucleophiles containing active methyl groups. The study of these reactions developed new synthetic methods for the production of polyketide-type aromatic natural products. In the second part, Diels-Alder reaction was applied to the 4-hydroxy-6-phenyl-2H-pyran-2-one and its methyl ether derivative to develop new synthetic approach to the production of polyketide aromatic natural products. Acetylenic and olefinic dienophiles were chosen for examining the diene character of target molecule. -iii-