Köy yollarında asfalt ve beton kaplama karşılaştırması; Batman-Sason-Derince grup köy yolu örneği
Comparison of asphalt and concrete coating on village roads; group village road survey example Batman-Sason-Derince
  1. Tez No: 521666
  2. Yazar: FERHAT CANSAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  6. Anahtar Kelimeler: .Köyyolu, . Asfalt kaplama yol, . Beton kaplama yol, Village road Asphalt coating road Concrete coating road
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada Köy yollarında Beton kaplama ve Asfalt kaplamalı yolların; yapımı, kullanılan malzemeler, avantaj – dezavantajları ve bakım - onarım teknikleri irdelenmiştir. Çalışmanın başlangıcında Köy yolları ağının genel tanımı yapılmış, ikinci bölümde asfalt ve beton kaplama detaylı bir şekilde incelenmiş, üçüncü bölümü de Asfalt ve beton kaplama'nın avantaj ve dezavantajları kıyaslanmış olup, son bölümde Batman –Sason-Derince Grup Köy yolundaki asfalt kaplama ve Beton Kaplamanın zamanla uygulamada meydana gelen sonuçları irdelenmiştir. Asfalt Kaplamanın yapımında kullanılan ana madde bitüm olup, petrol türevli bir maddedir. Petrol konusunda dışa bağımlı olmamız bir dezavantaj olarak görülebilir. Ancak bitüm rafineride işlenen petrolün son türevidir ve asfalt betonu üretimi dışında kullanılma alanı çok azdır. Beton Kaplama yolun yapımında kullandığımız çimento, ülkemizde bol miktarda üretilmektedir. Ancak çimentoya, yol yapımından ziyade inşaat sektörünün diğer alanlarında daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Beton kaplama ve asfalt kaplamanın birbirine karşı avantaj ve dezavantajları vardır. Bu noktada yolun yapılacağı bölgenin karakteristik özellikleri (zeminin sağlamlığı, iklim, trafik, topoğrafya, vs…) avantajlar ve dezavantajların değerlendirilmesi açısından belirleyici olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, building, using materials, advantage and disadvantages and maintenance and repair techniques of concrete paved and asfhalt paved roads in village roads. In the beginning of the study, the definition of village roads is made, in the second chapter, asfhalt and concrete paved are examined in detail. In the third chapter, the advantages and disadvantages of asfhalt and concrete pavement are compared, in the last chapter,, the conclusions of execution by the time, of asphalt pavement and concrete pavement in group village roads of Batman Sason Derince. The main material in construction of asphalt paved road is bitümen. Bitüme is petroleum-derived material. To be foreign-dependent in petroleum production for our country is can be seen as disadvantage. But bitüme is the last derivation of petroleum that is processed in refinery. Using area of it is very less out of asphalt concrete production. The main material in concrete paved road is cement. In our country, it is being manufactured in large amount. But, rather than road constructions, cement is needed in another fields of building industry. There are advantages and disadvantages of concrete pavement and asphalt pavement towards each other. In this issue, the characteristic properties of the field that road is passing through, comes determinative in evaluation of advantages and disadvantages.