Marmara bölgesinde meydana gelen küçük–orta büyüklüklerdeki depremlerin spektral yöntemlerle kaynak parametrelerinin belirlenmesi
Determination source parameters of small-moderate earthquakes of Marmara region by using spectral methods
- Tez No: 521668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR SERKAN IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Ulusal Deprem İzleme Merkezine ait olan ve Marmara Bölgesi'nde kurulmuş istasyonlardan 10 tanesine ait hız kayıtlarından faydalanılarak, Aralık 2007 - Temmuz 2016 tarihleri aralığında meydana gelmiş olan, 3,4 < ML ≤ 5,2 magnitüdlü 70 adet depremin kaynak parametreleri, P dalgası spektrumları kullanılarak belirlenmiştir. Seçilen hız kayıtlarından kaynak parametrelerinin belirlenmesi için ilk olarak pencereleme işlemi ile depremin P dalgasının varış zamanından 0,5 sn öncesi belirlenip başlanmış ve toplamda 1,5 saniye olacak şekilde yapılmıştır. Pencereleme işlemi yapılan tüm verilerden trend etkisini giderdikten sonra, % 5 işleçli kosinüs çanı törpüsü işlemi yapılmıştır. Daha sonra cihaz etkisi ve soğurulma etkisi giderilerek yer değiştirme kaydı bulunmuştur. Ardından elde edilen bu kayıtlara Hızlı Fourier Dönüşümü uygulanarak yer değiştirme genlik spektrumları elde edilmiştir. Elde edilen spektrumlar üzerinden köşe frekansı, düşük frekans seviyesi ve yüksek frekans azalımı değerleri belirlenerek kaynak parametreleri olan gerilme düşümü (Δσ) , kaynak yarıçapı (r), sismik moment (M0) ve incelenen depreme ait moment büyüklüğü (Mw) hesaplanmıştır. Daha sonra P dalgaları kaynak spektrumlarından hesaplanan kaynak parametreleri arasındaki deneysel (ampirik) bağıntılar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, by utilizing the velocity records from 10 stations established in the Marmara region and that belongs to National Earthquake Monitoring Center, Kandilli Observatory, Bogazici University; source parameters of 70 earthquakes with 3,4 < ML ≤ 5,2 magnitude and which have occurred December 2007 - July 2016 in the range of dates has been identified by using P-wave spectra. For determination of the source parameters from the selected velocity records first started by identifying 0,5 sec of the P wave arrival time windowing of the earthquake and in total, it was performed to be 1,5 seconds. After correcting the effect of the trend from all data done the windowing process, the cosine bell rasp process with % 5 operator. Then, the displacement record has been found by fixing the effect of the device and the absorption. And then, by applying the fast Fourier transform to these records obtained, displacement amplitude spectra were obtained. By determining corner frequency over the obtained spectra, low frequency level and high-frequency reduction values, stress drop (Δσ) that has source parameters and source radius (r), seismic moment (Mo) and the examined earthquake moment magnitude (Mw) were calculated. And finally, experimental (empirical) correlations between source parameters of which P waves calculated from the spectrum of the source were obtained.