Tarım makinelerinin kullanımında tehlike ve risklerin iş güvenliği açısından değerlendirilmesi
Assessment of hazards and risks in terms of occupational safety in the use of agricultural machinery
- Tez No: 521669
- Danışmanlar: PROF. DR. SARP KORKUT SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Ziraat, Accidents, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tarım sektöründe meydana gelen ölümlü iş kazalarının büyük kısmı tarım makinelerinin kullanımından kaynaklanmaktadır. Kullanılan makinelerin çok güçlü olmasıyla birlikte, keskin köşelere, dişli ve zincirli ve kayışlı mekanizmalara, dönen millere ve hareketli parçalara sahiplerdir. Bu nedenle yalnızca makineleri kullanan kişiler risk altında olmayıp, makine çevresinde bulunan kişiler de risk altında olmaktadır. Bu makinelere takılan ek parçalar uygun olmadığında, bakım-onarım yapılmadığında, eski olan parçalar yeni parçalar ile değiştirilmediğinde ya da tehlikeli davranışlar gösterildiğinde (özgüven, uyarıların dikkate alınmaması, makinelerin kullanıcı klavuzlarının okunmaması, yol ve çevre koşullarına dikkat etmeden kullanım, makinenin amacı dışında kullanılması gibi) kazanın oluşma ihtimali artmaktadır. Tarım sektöründe makineleri kullanan kişilerin eğitim seviyelerinin düşük olması da kazaların meydana gelmesindeki en büyük etkilerden birisidir. Tarımda çalışanlar için iş kanunu yetersiz kalmaktadır: Tarım sektörüne bakıldığında ise çoğu işletmelerde çalışan sayısı 50 kişi altında veya kendi nam ve hesabına çalışan aile işletmeleridir. Bunun sonucu olarak da iş güvenliği ancak büyük tarım işletmelerinde uygulanmakta ve küçük işletmelerde iş kazaları, iş günü kayıpları, meslek hastalıkları gibi bilgiler yasal olarak takip edilememektedir. Bu çalışmada tarım makinelerinin iş güvenliği açısından tehlike ve risklerinin değerlendirilmesi yapılarak, tarım makinesi kullanan çalışanlara karşılaşabilecekleri riskler ve tehlikeler konusunda rehberlik edebilmek amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
In agriculture not all the process done by human power but done by machines which are used by human. Most of the countries agricultural work classified as Very Dangerous. Industrial Accidents occur because of; not taking proper preventation workers don't have enough and proper education for work not doing maintenance for the machines and parts. Machines used out of their purpose of work. Statistical Literature Researches shows us every industrial accident results with death, previously occurs in dangerous environment and dangerous acts. When this combines, first“Almost Accident”event or event with small injury occurs. During this process, not taking propper expedient results with industrial accidents with death. In Agriculture Industry, most of the deaths caused by industrial machines way of use. Used machines are powerful, sharp edges, rolling and moving parts, and chain and belt transmission. This uncovers the under risk group is not only person who operates the machine, who is around the machine is also under risk. Besides that laws in this field are not enough. Work Safety Law 4857 gives us a law about, If work organization workers are 50 or below, Work Safety Law is not applied. In Agriculture Industry most of the organizations workers are below 5 and works for themselves and family organizations. Which results with Work Safety Law only applied in big companies who have 50 or more workers. In small organizations, Work accidents, Lost days, occupational disease are not be able to legally trace. In This research, Industrial Machines risks, research and analyses their dangers and risks, analyses risks and dangers of industrial machines over people who uses them, and aimed to guide about these risks.