Kayseri ili, Germir Mahallesi, Fırıncıoğlu Konağı ve eki koruma önerisi
Protection proposal to Firincioglu Mansion and annex in Germir, Kayseri
- Tez No: 521670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVLÜDE KAPTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Koruma ve Yenileme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu tez kapsamında Kayseri İli, Melikgazi İlçesi, Germir Mahallesi, 427. Sokak, 74-76 numara, 1243 parsel, 10 numaralı paftada bulunan Fırıncıoğlu Konağı ve Eki konu alınmıştır. Çalışma kapsamında yapının mevcut durumunun belgelenmesi, yapım sisteminin incelenmesi ve özgün durumunun tespiti araştırılmıştır. Elde edilen veriler sonucunda koruma ölçütleri belirlenerek, bu ölçütler ışığında yeni işlevin önerildiği restorasyon projesi hazırlanmıştır. Fiziksel ve işlevsel koruma kriterlerini içeren uygulanabilir koruma önerilerinin hayata geçirilmesiyle, değerli bir kültür varlığı olan yapı grubu korunarak gelecek nesillerin bilgilerine sunulacak ve önemli bir sorumluluk yerine getirilmiş olacaktır. Germir mahallesinde yer alan yapı grubu ile ilgili yazılı ve görsel kaynakların kısıtlı olması, çalışmayı yapıdan edinilen bilgilere yöneltmiştir. Yapı grubunun kuzeybatı cephesinde taş kemer üzerinde yazılı olan yapım yılı miladi 1838'dir. Yapıyı kullanan son kişinin 2005 senesindeki vefatından beri yapı grubu kullanılmamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde teze konu olan yapının projelendirilmesindeki amaç, kapsam ve yöntemden bahsedilmektedir. İkinci bölümde yapı grubunun bulunduğu Kayseri İli ve Germir mahallesinin coğrafi özellikleri, tarihi, sosyo-kültürel ve ekonomik yapısı anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde, yapı grubunun güncel durumunun ölçüleri alınmış, fotoğraf albümü oluşturulmuş, incelenmiş ve bu çalışmalar neticesinde rölövesi tamamlanmıştır. Yapıdan elde edilen veriler ışığında hasar tespit ve malzeme analizleri hazırlanmıştır. Dördüncü bölümde Fırıncıoğlu Konağı ve Eki, Kayseri ve Germir bölgesiyle ilgili yapılan literatür araştırmalarından yola çıkılarak yapım tekniği ve malzeme açısından incelenmiştir. Beşinci bölümde yapı grubunun yapıldığı dönemdeki özgün durumunun tespiti için, yapıdan gelen izler, yapılan karşılaştırmalı çalışmaların ve literatür araştırmalarının incelenmesi sonucu elde edilen verilerle restitüsyon projesi hazırlanmıştır. Altıncı bölümde ise hazırlanan rölöve ve restitüsyon önerileri esas alınıp, yapı grubunun bulunduğu Germir mahallesinin kalkınmasını sağlayacak nitelikte bir işlev uygun görülerek restorasyon projesi oluşturulmuş ve restorasyona yönelik uygun müdahale yöntemleri belirlenmiştir. Bölüm 1, Bölüm 2, Bölüm 3, Bölüm 4, Bölüm 5 ve Bölüm 6'da elde edilen bulgular doğrultusunda 7. Bölümde, ortaya çıkan verilerin toparlandığı 'Sonuç' bölümü ile tez sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Scope of Kayseri province, Melikgazi county, Germir neighborhood, 427 street, 74-76 number, 1243 parcel, Fırıncıoğlu mansion and guesthouse thats at die plate number 10 is the subject. Subject to work is the structure's current condition is to be documented, building system to be examined and authentic conditions proof was investigated. With the information obtained by guarding the criterion under these terms new suggested function restoration project has been prepared. By putting the feasible restoration proposals including physical and functional interventions into practice, the valuable cultural asset will be preserved as well as it will be put to use for the next generations and thus an important responsibility will be undertaken. About the construction at Germir neighborhood given the limited visual and written resources, project has been acquired from the structure. At the northwest front 1838 is written on top of the store belt. Since the passing of the last person who was using the structure in 2005 was the last time the structure was used. At the first chapter project designings pupose, extent and method is talked about. The second chapter talks about structures presence at the Kayseri province and Germir neighborhoods geographical characteristic history, socio cultural and economic structure. Third chapter, structure current measurements is obtained, photo album created, examined and relief has been completed. From the information obtained damage assessment and material analysis has been prepared. Fourth chapter about Fırıncıoğlu mansion and guesthouse from the literature research obtained at Kayseri and Germir region construction practice and material angle has been examined. Fifth chapter structure groups making periods genuine state's detection, from the structures traces, working on comparison made and literature research examination resulting on restitution project has been made. Sixth chapter is making of relief and restitution projects main acceptance is made. Construction is for the purpose of development at Germir neighborhood. Project has been formed and suitable intervention has been detected. From the results of chapter 1, 2, 3, 4, 5 and 6 at the 7th chapter the data has been summarized as result section.