Supply chain management considering risk factors: A case study
Risk faktörleri gözönünde bulundurularak tedarik zinciri yönetimi: Vaka çalışması
  1. Tez No: 521672
  2. Yazar: GÜRAY GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHTAP DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik ve Finansman Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Özet : Günümüzün rekabetçi iş dünyası, tedarik zinciri yönetimini (TZY) çok daha karmaşık ve dinamik hale getirmektedir. Bu rekabetçi ortamın yanı sıra, artan belirsizlikler de firmaları ciddi bir şekilde etkilemekte ve tedarik zinciri (TZ) operasyonları boyunca sürdürülebilir yaklaşımlar geliştirmeye zorlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, tedarik zinciri yönetimi sürecinde kapsamlı bir konfigürasyon oluşturarak karar vericilere yardımcı olmak ve tedarik zinciri entegrasyonu (TZE), tedarik zinciri stratejileri (TZS) tedarik zinciri risk faktörleri (TZRF) ve performans kriterleri (PK) arasındaki ilişkiyi inceleyebilmektir. Tedarik zinciri entegrasyonu, tedarik zinciri stratejileri ve performans kriterleri literatür araştırmalarına dayanmaktadır. Tedarik zinciri risk faktörleri de literatür araştırmalarına dayanmaktadır. Referans çalışmamızda yer alan 20 risk faktörü, daha kompakt bir model oluşturmak için uzman görüşlerine gore 4'e indirilmiştir. Uzmanlar Tükiye' de otomobil sektöründe çalışmaktadır. Araştırmamızda, öncelikle Tedarik Zinciri Konfigürasyonu (TZK) dizayn edilmiştir. Daha sonra ise uzmanların cevaplarına göre kavramlar arasındaki ilişkilerin yönü ve gücü belirlenmiş ve tüm ilişkiler Bulanık Mantık ve Bulanık Bilişsel Haritalama (BBH) metotları vasıtasıyla incelenmiştir. Literatürle paralellik gösteren sonuçlar, önerilen tedarik zinciri konfigürasyonun ilişkileri geniş perspektiften analiz etmemize yardımcı olabileceğini ve ayrıca bu konfigürasyonun, karşılan risklere göre hızlı reaksiyon verebilme imkanı sağladığı göstermiştir. Anahtar Sözcükler : Tedarik zinciri yönetimi, risk faktörleri, tedarik zinciri entegresyonu, tedarik zinciri stratejileri, performans kriterleri, BBH, bulanık mantık
Özet (Çeviri)
Abstract : Today's competitive business world make supply chain management (SCM) much more complex and dynamic. Besides this competitive environment, growing uncertainties also impact firms seriously and force them to develop sustainable approaches along supply chain (SC) operations. The aim of this study is constructing a comprehensive configuration to help decision makers during the supply chain management process and simplify to understand relationships among Supply Chain Integration (SCI), Supply Chain Strategies (SCSs), Supply Chain Risk Factors (SCRFs) and Performance Criterias (PCs). Criteria of SCI, SCSs and PCs are based on literature rewiev. SCRFs is also based on literature but our reference study about SCRFs includes 20 RFs and they are reduced to 4 main RFs by experts to compose more compact model. Our experts are working in automotive sector in Turkey. First, Supply Chain Configuration (SCC) is designated in this survey. Then, direction and strength of relationship among concepts are identified according to experts' answers and all relationships are examined by the means of Fuzzy Logic and Fuzzy Cognitive Map (FCM) methodologies. The results, paralelled to literature, show that proposed SCC can help us to analyze relationships from the broad perspective and it also enables to react risks immediately. Keywords : supply chain management, risk factors, supply chain integration, supply chain strategies, performance criterias, FCM, fuzzy logic