Devrekani (Kastamonu) bölgesindeki krom oluşumlarının incelemeleri
Investigation of chrome deposits in Devrekani (Kastamonu) region
- Tez No: 521673
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN SENDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Yatakları ve Jeokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışma alanı, Kastamonu E31-c3 paftası içinde kalan yaklasık 15 km2'lik bir alanı içermektedir. Bu bölge hala birçok tartışmaya gebe olan Orta Pontidlerin içerisinde yer alır. Bu çalışmada ilk defa Devrekani ve çevresinde bulunan ofiyolitik birimler Devrekani Ofiyolit dilimi olarak adlandırılmıştır. Bu dilim içerisindeki ekonomik değere sahip kromit cevherleşmeleri incelenmiştir. Bu kromit yatakları podiform tipinde kromit yatakları olup dunitik kılıflar içerisinde gelişmiştir. Devrekani ofiyolitit dilimi kimyasal özellikleri bakımından bir yay ortamını temsil eder. Bu kapsamda yine kimyasal özellikleri esas alındığında bu dilim SSZ-Type peridotidir. Kastamonu Devrekani ilçesi çevresinde bulunan Devrekani Ofiyolit dilimi boyunca yerşelen boninitik kromit yatakları serpantinleşmiş tektonit dunitler içerisinde yer almaktadır. Tektonit dunitlerde yer alan kromitler genel olarak saçınımlı, bantlı ve masif ve çok nadir olarak da nodüler yapıdadır. Cr#ve Mg# değerleri 0.5'ten büyük olduğu için literatürde Mg-Kromitit olarak bilinirler. Jeokimyasal analiz sonucunda elde edilen Cr içeriğine göre Devrekani kromititleri yüksek Cr kromitit olarak adlandırılır. Çalışma sahasında ofiyolitik birimlere bindirmesi net şekilde görülen Pre-Malm? yaşlı Devrekani metamorfiti başlıca gnays ve mermelerden oluşur. Birimin alt düzeylerini oluşturan gnays, amfibol gnays, amfibolit düzeyleri Gürleyik gnaysı; üst düzeylerinde yoğunlaşan kalsit mermer, dolomit-kalsit mermer, dolomit düzeyleri de Başakpınar metakarbonatı olarak çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study area contains an area of about 15 km2, located in the Kastamonu E31-c3 package. This region is part of the central pontides, which are still controversial. For the first time in this study, the ophiolitic units found in Devrekani region and the surrounding area were named as Devrekani Ophiolite slices. Chromite ores with economic values in the ophiolitic zone have been investigated. These chromite deposits are podiform type chromite deposits and developed in dunitic sheaths. The Devrekani ophiolitic slice represents a arc environment in terms of its chemical properties. In this context, based on the chemical properties, this zone is the SSZ-Type peridotites. The deposits of boninitic chromite that settled along the ophiolite around the Kastamonu Devrekani are located within serpentinized tectonite dunites. Chromites in tectonite dunites are generally disseminated, banded and massive, and very rarely nodular. Because Cr # and Mg # values are larger than 0.5, they are known in the literature as Mg-Chromite. Based on the content of Cr resulting from the geochemical analysis Devrekani chromites are called High Cr chromite. Pre-Malm? metamorphic unit is mainly composed of gneisses and marbles, which is clearly observed in ophiolitic units. The gneiss, amphibole gneisses, amphibolite levels constituting the lower levels of the unit are Gürleyik gneiss; Calcite marble, dolomite-calcite marble and dolomite levels were studied as Başakpınar metacarbonate.