Devrekani ilçesi tarım alanlarında toprak özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of soil properties in agricultural areas of devrekani district
- Tez No: 652789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ŞEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada Kastamonu İli Devrekani İlçesinde 15 bölgeden alınan toprak örneklerinde sulu tarım yapılan tarım topraklarının fiziksel ve kimyasal özellikleri ile bitki besin maddelerinin bölgeler bazında değişimleri istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda; tarım toprakları genellikle hafif alkali özellikte, kireç oranı ile kalsiyum miktarı yüksek, magnezyum, potasyum ve fosfor miktarı da fazla düzeyde olduğu anlaşılmıştır. Çalışma bölgesindeki topraklarda tuz ve EC değerleri incelendiğinde tuzluluk yönünden bir sorun görülmemiştir. Ancak topraklar organik maddece ve azot değeri yönünden oldukça fakirdir. Topraktaki mikro elementlerden demir, bakır ve çinko değerleri yeterli düzeyde iken mangan ve bor elementleri düşük düzeylerde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical and chemical properties of irrigated agricultural soils and the changes of plant nutrients on the basis of regions in soil samples taken from 15 regions in Kastamonu Province Devrekani District were evaluated using statistical methods. In the results of working; it has been found that agricultural soils are generally slightly alkaline, the amount of lime and calcium is high, and the amount of magnesium, potassium and phosphorus is high. When the salt and EC values of the soils in the study area were examined, no problem was observed in terms of salinity. However, soils are very poor in terms of organic matter and nitrogen value. While the iron, copper and zinc values of the micro elements in the soil were at sufficient levels, manganese and boron elements were detected at low levels.