Eriyik tuz içerisinde sentezlenen La-Ni-Co alaşımları ile karbon nanotüplerin kompozit elektrot olarak üretilmesi ve hidrojen depolama performanslarının belirlenmesi
Determination of the hydrogen storage performance of the La-Ni-Co alloy- carbon nanotube composites synthesized in molten salt
  1. Tez No: 521675
  2. Yazar: DUYGU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada AB5 tipi kobalt katkılı La(Ni0,8Co0,2)5 alaşımının ve karbon nanotüplerin eriyik tuz içerisinde sentezlenmesi ve elde edilen kompozit elektrotların hidrojen depolama performansları gözlenmiştir. 1200°C'de 2 saat süreyle sinterleme sonrasında higroskopik özellikli La2O3 yerine higroskopik olmayan oksitler oluşmaktadır. X-Işın desenleri La2NiO4'ün, LaNi5 faz oluşumunu başlatan ana La-Ni-O fazı olduğunu göstermiştir. Hedef LaNi5 fazı 10 saat elektro-deoksidasyon sonrasında tamamen elde edilmiştir. La(Ni0,8Co0,2)5 alaşımının maksimum deşarj kapasitesi 314 mAsg-1 olarak ölçülmüştür. Eriyik tuz elektrolizi ile karbon nanotüpler sentezlenmiştir. Bu yöntemle katı halde nanotüpler elde edilmiş ve morfolojileri incelenmiştir. La(Ni0,8Co0,2)5 alaşımı ile %3, %4, %5, %7 ve %10 oranlarında karbon nanotüpler sırasıyla karıştırılarak kompozit elektrotlar elde edilmiş ve hidrojen depolama kapasiteleri kıyaslanmıştır. En yüksek hidrojen depolama kapasitesine %4 karbon nanotüp oranlı kompozit elektrotta ulaşılmıştır. Maksimum deşarj kapasitesi 378 mAsg-1 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Co doped AB5-type La(Ni0,8Co0,2)5 alloys and carbon nanotubes were synthesized in molten salt and the electrochemical hydrogen storage performances of alloy-carbon nanotube composite electrodes were determined. After sintering at 1200°C for 2 hours, non-hygroscopic oxides formed instead of hygroscopic La2O3. The X-ray diffraction peaks indicated that La2NiO4 was the main La-Ni-O phase to initiate the target LaNi5 phase formation. Target LaNi5 phase formed completely after 10 hours electro-deoxidation process. Maximum discharge capacity of La(Ni0,8Co0,2)5 alloy was measured as 314 mAhg-1. Carbon nanotubes were synthesized by molten salt electrolysis and surface morphologies were examined. The composite electrodes of La(Ni0,8Co0,2)5 alloy and 3%, 4%, 5%, 7% and 10% (w%) nanotubes were prepared and hydrogen storage capacities were determined. The highest hydrogen storage capacity (378 mAhg-1) was reached in La(Ni0,8Co0,2)5 - 4% CNT.