Gidenle gelmeyenin eşiğinde: A.H. Tanpınar'ın romanlarında zaman kavramı
Upon the threshold between what is gone and what is yet to come: The concept of time in A.H. Tanpınar's novels
- Tez No: 52169
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NÜKET ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
KISA ÖZET Gidenle Gelmeyenin Eşiğinde: Tanpınar'ın Romanlarında Zaman Kavramı Erol Köroğlu Ahmet Hamdi Tanpınar zamanı geçmiş-şimdi-gelecek çizgisinde ilerlemesi gereken bir süreklilik olarak düşünmüş ve bu düşüncesini şiir, düzyazı ve kurmaca alanlarında verdiği eserlerde işlemiştir. Tanzimattan sonra girilen Batılılaşma sürecinde bireysel ve toplumsal düzeylerde yaşanan zamanda süreklilik kırılmış ve her iki düzeydeki bütünlüklü yaşam yerini parçaklığa terketmiştir. Batı ile Doğu arasındaki eşiğin, kültürün bütünleyiciliğine sığınılarak aşılabileceğine inanan Tanpınar, romanlarında parçalanmış zamanın akışında sürüklenen bireyin bütünlük arayışım işler. Bu çalışmada, Tanpınar'ın romanlanndaki zaman kavramının incelenmesi amacıyla önce zaman kavramının insanlık tarihindeki gelişimi, sonra Tanpınar'ın diğer eserlerinde ortaya koyduğu zamana yaklaşımı Batıhlışma sorunu ve Yahya Kemal, A. Ş. Hisar gibi yazarların düşünceleri ile karşılaştırılarak tartışılmakta ve son olarak da Tanpınar'ın beş romanı ayrı ayrı ele alınarak zaman, süreklilik, parçalanma, bütünlük gibi kavramlar açısından incelenmektedir. Sonuçta, romanlardaki bireylerin bütünlük arayışları başarıya ulaşamadığı halde, Tanpınar'ın bu sorunu işleyerek başarılı ve bütünlüklü romanlar ürettiği sonucuna varılmaktadır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Upon the Threshold Between What is Gone and What is Yet to Come: The Concept of Time in Tanpinar's Novels by Erol Köroğlu Ahmet Hamdi Tanpmar considers time as a continuity which, he thinks, proceeds along the line of past-present-future; and he uses this temporal conceptualization as one of the main themes of his poems, fictions and non-fictions. The continuity of time which is experienced on individual and social levels is broken during the Westernization process which starts with the Tanzimat period. Believing that the dilemma of belonging to the East or West could be overcome by taking refuge in the natural wholeness of culture, Tanpmar narrates the search of the divided self for wholeness in his novels. In this study, first the development of the concept of time in the history of mankind is discussed in order to clarify the concept of time in Tanpinar's novels. What follows is the analysis of Tanpinar's understanding of time with reference to the problem of Westernization and the thoughts of authors like Yahya Kemal and Abdülhak Şinasi Hisar. In the last section, Tanpinar's five novels are studied one by one with respect to terms like time, continuity, wholeness and dividedness. In the conclusion, it is claimed that Tanpinar's novels formally exhibit the wholeness his heroes fail to reach. VI