Negotiating reproduction and sexuallity in a working class community
İşçi sınıfına ait bir mahallede üreme ve cinsellik üzerine düşünceler
- Tez No: 52170
- Danışmanlar: PROF.DR. FREDERİC C. SHORTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
KISA ÖZET Negotiating Reproduction and Sexuality in a Working-Class Community Zeynep Angın Bu çalışma üreme ve cinsellikle ilgili konulan etnografik bir yaklaşımla inceleme çabasıdır. Amaçlanan üreme üzerine yapılmış antropolojik açıklamaları kullanarak, demografiye özgü bazı problemlerin irdelenmesidir. Buradaki yaklaşım kültürel özelliklere ve bireylerin kendi muktediriyatlanrını (human agency) kullanma güçlerine öncelik veriyor. Bu çalışma üremenin doğum kontrolü, cinsellik, ve toplumdaki cinsiyet tanımlan (gender) kullanılarak, nasıl bireyler arasında müzakere edildiğini (negotiation), ve tüm bu müzakerelerin bireylerin günlük yaşamlarında nasıl tecrübe edildiğini soruyor, insanların bu müzakerelere (negotiations) hangi kültürel anlamlan kullanarak katıldıklan araştırılıyor. Doğum kontrolü ana tema olarak işleniyor, çünkü sayesinde üreme ve cinsiyetler arası eşitsizliklere (gender inequalities) dair bir çok nokta açığa vurulabiliyor. Doğum kontrolü ile ilgili sorular incelenirken, vücut ve üreme ile ilgili sağlık tanımlarının kültürel farklılıklara göre nasıl bireyler arasında yeniden kurgulandığını ve bu kurguların üreme ile ilgili tıp söyleminden nekadar farklı olduğunu da görmek mümkün oluyor. Bu farklı birikim, birey belirli bir doğum kontrol metodu seçerken etki etmektedir. Bu çalışmada istatiksel malzeme kullanılıyor. Fakat, tüm gözlemler ne istatiksel değişkenlere çevrilmeye ne de nedensel çok değişkenli modeller kullanılmaya çalışılıyor. Bu araştırma bir işçi mahallesinde bir yıldan fazla sürede yoğun bir şekilde yapılmış alan çalışmasına dayanmaktadır. Veri toplamak için kullanılan temel yöntem önceden kesin hatlarıyla planlanmamış derinlemesine mülakatlardır (unstructured in-depth interviews). Bunun yanında, araştırma yapılan alan hakkında genel bir bakış açısı kazanmak için 1990 nüfus sayımı verilerinden de yararlanılmıştır. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Negotiating Reproduction and Sexuality in a Working-Class Community by Zeynep Angın This work is an attempt to study some issues concerning reproduction and sexuality using an ethnographic approach. This study tries to bring together an anthropological understanding of reproduction in relation to some of the problems that are inherent in demography. This approach gives priority to cultural particularities and human agency. It asks how reproduction is negotiated through the ways in which birth control, sexuality, and gender are constructed as a part of the culture of everyday life, and how these things are experienced in the daily acts of individuals. The cultural meanings which make the individuals able to initiate these negotiations are searched for. Birth control is a central subject in this thesis. It has the research advantage that it reveals a great deal about reproduction and gender inequalities. One also learns about the cultural constructions of body and reproductive health in relation to contraceptive methods, and they are shown to be different from the medical discourse on reproductive health. This knowledge affects the choice of particular methods during negotiations. The present study uses some statistical materials, but does not try to convert all observations into statistical variables, nor does it use causal multivariate statistical models. It is based on intensive fieldwork which took more than one year in a working-class community in Istanbul. The basic methodological medium to collect research data is unstructured in-depth interviews.