Foreign exchange translation problems in inflationary countries
Enflasyonist ülkelerde döviz kuru çevirim problemleri
- Tez No: 52168
- Danışmanlar: PROF.DR. NURİ UMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
KISA ÖZET Enflasyonist Ülkelerde Döviz Kuru Çevirim Problemleri YUSUF BÜLBÜL Bu tezin amacı Türkiye gibi enflasyonist ortamlarda faaliyet gösteren çokuluslu şirketler için finansal tabloların yabancı bir para birimi ve farklı muhasebe ilkeleri ile gösterebildiği kolay uygulanabilir bir model önermektir. Önerilen metod üç aşamada gerçekleşecektir. İlk olarak, finansal tabloları uyarlanmak istenen sistemin muhasebe kurallarına uygun hale getirecek düzeltme kayıtları yaratılacaktır. İkinci aşamada uyarlanmak istenen sisteme yapı olarak uygun hale getirilen mali tablolardaki enflasyon etkileri fiyatlar genel seviyesi muhasebesi uygulanarak giderilecektir. Son olarak, enflasyon muhasebesine göre hazırlanan tablolardaki tüm değerler muhasebe dönemindeki döviz kurlarına bölünerek yabancı para birimine çevrilecektir. Enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde hangi enflasyon muhasebesi yönteminin uygulanması gerektiği konusunda literatürde farklı görüşler bulunmaktadır. Bu yöntemler incelendiğinde Türkiye için en uygun enflasyon muhasebesi yönteminin Fiyatlar Genel Seviyesi Muhasebesi olduğu sonucuna varılmıştır. Mali tabloların başka bir ülkenin para birimiyle ifade edilmesi konusunda değişik yöntemler mevcuttur Nakdi, Nakdi-Nakdi Olmayan, Parasal-Parasal Olmayan gibi değişik yöntemler uygulanmaktadır. Önerilen yöntemde mali tablolar enflasyon muhasebesi uygulandıktan sonra ilgili dönemin döviz kurlarına bölünerek yabancı bir para birimi ile ifade edilecektir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde mali tabloların farklı bir para birimi ve muhasebe sistemine göre hazırlanmasındaki yöntemler ve problemler açıklanmıştır. İkinci bölümde enflasyon muhasebesi yöntemleri, karşılaştırmalı olarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise önerilen yöntem avantajları ve dezavantajları ile birlikte açıklanmış, ayrıca bu yöntemi simüle etmek amacıyla hazırlanan yazılım prototipi tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Foreign Exchange Rate Translation Problems in Inflationary Countries by YUSUF BÜLBÜL The objective of this thesis is to propose an appropriate, practical foreign exchange translation model of the financial statements for the Multinational Enterprises (MNE) where operates in high inflation countries like Turkey. It is not always possible to obtain reliable information from financial statements in high inflation countries if some inflation adjustments are not made. Therefore, I suggest a model with three stages. First stage requires accounting adjustments to convert financial data from one set of accounting standards to another. Second stage requires removing inflation effects from financial statements by using General Price Level Accounting model. At the third stage, adjusted financial statements are translated into the foreign currency on the date of accounting period. There are different inflation accounting methods to be applied in high inflation countries. General Price Level Accounting is found to be the most suitable inflation accounting method. There are also different exchange rate translation methods especially for the consolidation purpose of the MNEs in the literature such as current rate method, current-noncurrent rate method and monetary-nonmonetary method. For the high inflation countries like Turkey, I suggest current rate method to translate the adjusted financial data after using general price level accounting. The paper is divided into three parts. In the first part, necessity of the conversion process of financial statements from one set of accounting standards and currency to the another is explained. Also, Exchange Rate Translation Methods are explained and compared in this part. In the second part, Inflation Accounting Models are handled. In the third part, proposed MIS Model and Prototype for the foreign exchange translation of the enterprises is present. IV