Lastik kontrol alanı otomasyonu
Tires control area automation
- Tez No: 521696
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışması ile Türk Pirelli Lastikleri Fabrikasındaki Lastik Kontrol Alanı; lastiklerin elle taşıma, yükleme - boşaltma, paletler üzerinde stoklama, paletlerin araçlar ile taşınması hareketlerinin ortadan kaldırılması ve lastiklerin tüm kalite kontrol parametrelerinin barkodları ile eşleştirilip veri tabanında kayıt altına alınması için barkod tabanlı robotize sistemlerle donatılmıştır. Tez çalışması sonunda; alanda çalışan işçi sayısı 30 kişi azaltılmış ve potansiyel işçi hataları ortadan kaldırılarak daha güvenilir bir kalite kontrol sistemi tesis edilmiştir. Lastiklerin kalite sınıfı, kalite kontrol ölçüm sonuçları ve ağırlıkları gelecekte ihtiyaç halinde izlenebilecek şekilde lastiklerin barkodları ile eşleştirilip veri tabanında kayıt altına alınmıştır. Bu çalışma Pirelli kamyon lastik fabrikaları arasında Son Kontrol Alanında uygulanan ilk barkod tabanlı robotize otomasyon çalışmasıdır ve diğer fabrikalar için örnek olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
By this thesis study, Tires Control Area in Turk Pirelli Tires has been fully automated with barcode based robotized systems in order to eliminate manual handling, palletizing the tires, eliminating the transport of pallets by forklifts, and to store all quality control measurements in data base by matching with tire's barcodes. At the end of this thesis study, total number of the workers in the area has been decreased by 30 people and more reliable quality control system has been established by eliminating potential operator mistakes. Quality class, quality control measurement results and weight of the tires have been stored in data base by matching with tire's barcodes to be able to track in the future when needed. This study is the first one in truck finishing area among Pirelli truck tire factories and it has been presented as an example for other factories.