Fe3O4@SiO2-NH2 ve Fe3O4@SiO2-SH magnetik nanoparçacıklarının sentezi, karakterizasyonu ve sulu çözeltilerden boyar madde giderimi için kullanılması
The synthesis and characterizations of Fe3O4@SiO2-NH2 and Fe3O4@SiO2-SH magnetic nano-particles and application for removal of dye from aqueous solutions
  1. Tez No: 521697
  2. Yazar: SERDAR KUZUCUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada amino ve tiyol-fonksiyonel magnetik nano adsorbanlar, Fe3O4@SiO2-NH2 ve Fe3O4@SiO2-SH, hazırlandı ve magnetik nano parçacıkların çekirdek kabuk yapıları XRD, FTIR, SEM ve TEM ve TGA/DTA analizleri ile karakterize edildi. Ayrıca yüzey alanları, gözenek hacimleri ve gözenek çapları da ölçüldü. Basic Yellow 28 giderimi için Fe3O4@SiO2-NH2 ve Fe3O4@SiO2-SH'nin adsorpsiyon davranışları pH, temas süresi, sıcaklık ve çözeltilerin başlangıç derişimleri gibi farklı deneysel şartlarda araştırıldı. Magnetik nano-parçacıklar üzerine boyanın adsorpsiyonunun Langmuir adsorpsiyon modeline uyduğu ve yalancı-ikinci-derece kinetiği izlediği bulundu. Fe3O4@SiO2-NH2 ve Fe3O4@SiO2-SH üzerine Basic Yellow 28'in Langmuir izoterminden belirlenen maksimum adsorpsiyon kapasiteleri doğal çözelti pH'sı ve 298 K'de sırası ile 45,87 ve 45,57 mg/g olarak bulundu. Elde edilen sonuçlar bazik şartlar altında Fe3O4@SiO2-NH2 ve Fe3O4@SiO2-SH üzerine Basic Yellow 28'in adsorpsiyonunun pH arttıkça pozitif yüklü boya katyonları ile negatif yüklü adsorban yüzeyleri arasındaki elektrostatik çekim sebebi ile etkili bir şekilde arttığını gösterdi
Özet (Çeviri)
In this study, the amino and thiol-functionalized magnetic nano adsorbents, Fe3O4@SiO2-NH2 and Fe3O4@SiO2-SH, were prepared and the core-shell structures of the magnetic nano particles were characterized by XRD, FTIR, SEM, TEM and TGA/DTA analysis. Surface area, pore volume and pore diameter were also measured. The adsorption behaviors of Fe3O4@SiO2-NH2 and Fe3O4@SiO2-SH for removal of Basic Yellow 28 were investigated at different experimental conditions including pH, contact time, temperature and initial concentrations of the solutions. It was found that adsorption of the dye on the magnetic nano particles fitted to Langmuir adsorption model and followed the pseudo second order kinetics. The maximum adsorption capacity of Basic Yellow 28 on Fe3O4@SiO2-NH2 and Fe3O4@SiO2-SH determined by the Langmuir isotherm are 45,87 and 45,57 mg/g at natural solution pH and 298 K, respectively. The results showed that Fe3O4@SiO2-NH2 and Fe3O4@SiO2-SH exhibited efficient adsorption for Basic Yellow 28 under basic conditions. According to the results, the adsortion of Basic Yellow 28 onto Fe3O4@SiO2-NH2 and Fe3O4@SiO2-SH at basic conditions increased with increasing pH due to electrostatic attraction between the positively charged dye cations and negatively charged adsorbents surface.