İşletmelerin eko-inovasyona dayalı sürdürülebilir performanslarının incelenmesinde bir model önerisi ve analizi
A model recommendation and analysis for the investigation of sustainable performances based on eco-innovation of enterprises
- Tez No: 521707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN AKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Modernleşme insan hayatını kolaylaştırmasının yanında çevresel olarak doğayı ve dolaylısıyla insanları da tehdit eden sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Bu sorunların çözümü için yenilikçi yaklaşımlar ve politikalar geliştirilmekte ve uygulanmaya çalışılmaktadır. İşletmeler arasındaki rekabetin artması ile birlikte imaj kavramı da daha fazla önemsenmeye başlamıştır. İşletmelerin kurumsal imajlarını güçlendirmeleri için çevreye verdikleri önemle birlikte toplumsal sorunlara eğilmeleri de büyümeleri ve gelişmeleri açısından önemli olmuştur. Günümüzde işletmelerin çevreye olan duyarlılığı sonucunda ortaya çıkacak yeniliklere önayak olunmaktadır. Eko-inovasyon konsepti ile insanların ve işletmelerin çevre üzerindeki etkisini azaltan teknoloji, ürün ve hizmetleri geliştirerek üretim ve tüketim modellerinin değiştirilmesine yardımcı olunmaktadır. Kaynakların optimum düzeyde kullanarak sürdürülebilir çözümler oluşturabilmek için uygulanan eko-inovasyon sürecinde işletmelerin eko-yetenekleri, eko-inovasyon belirleyicileri, yaptıkları işbirlikleri ve inovasyon stratejileri önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada da eko-inovasyonu oluşturan faktörler doğrultusunda işletmelerin çevresel, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik bakımından performansları değerlendirilmiştir. Oluşturulan yapısal eşitlik modellemesi ile uygun istatistiki analizler sonucunda, çalışma alanı olarak belirlenen Kocaeli'de faaliyet gösteren üretim işletmelerinin eko-inovasyon yapıları ve sürdürülebilirliğe olan katkıları ölçülmüştür. Bu ölçümlerde yapısal eşitlik modellemesinde kullanılan yöntemlerden PLS'den yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Modernization not only facilitates human life, but also poses problems threatening nature and indirectly people. Innovative approaches and policies are being developed and tried to solve these problems. With the increasing competition between businesses, the concept of image has begun to pay more attention. It has also been important for businesses to grow and develop, as well as to encourage businesses to socialize, with the emphasis they place on strengthening their corporate image. Nowadays, initiatives are being introduced to innovations that will emerge as a result of the sensitivity of businesses to the environment. The concept of eco-innovation is helping to change production and consumption patterns by developing technology, products and services that reduce the environmental impact of people and businesses. The eco-capabilities, eco-innovation determinants, collaborations and innovation strategies of the enterprises play an important role in the process of eco-innovation applied to create sustainable solutions using optimum levels of resources. In this study, the performances of the enterprises in terms of environmental, economic and social sustainability were evaluated in line with the factors forming eco-innovation. As a result of the analysis of the appropriate statistical model with the created structural equation modeling, eco-innovation structures and contribution to sustainability of production enterprises operating in Kocaeli has been measured. In these measurements, PLS, one of the methods used in the structural equation modeling, was used.