Servet-i Fünun dergisi (256-305. sayılar) İnceleme ve seçilmiş metinler
  1. Tez No: 52172
  2. Yazar: YUNUS AYATA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NAZIM H. POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Dergiler, kültür hayatımızın önemli unsurlarındandır. Çünkü onlar, yaşadıkları çağın canlı tanıklarıdır. Onlardan birçoğu, geçmişten günümüze kültür taşıyıcılığı yaparak, kültürel mirasın nesilden nesile aktarılmasında önemli rol üstlenmişlerdir. Bu açıdan düşünüldüğünde, Türk kültür hayatında önemli rol oynamış Servet-i Fünün dergisi üzerine çalışmanın gerekliliği ortaya çıkar. Servet-i Fünûn, 54 yıl gibi, uzun sayılabilecek bir dönem yayımlanmayı başarabilmiş bir dergidir. Bu inceleme ise, derginin 256- 305. sayılarını kapsamaktadır. Bir tür fihrist olan bu çalışma, dergi üzerinde çalışma yapmak isteyeceklere dergiyi kolayca tanıyabilmesi ve ondan faydalanabilmesi amacıyla hazırlandı. İnceleme kısmı, giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Girişte, dönemin sosyal ve siyasî yapısı ile basını analiz edilmeye çalışıldı. Birinci bölümde dergiden edinilen izlenimler ve derginin tahlilî fihristi yer almaktadır. Tahlilî fihristte önce yazar adına göre, sonra da konularına göre sıralama yapıldı. Sıralamada, alfabetik sıralama esas alındı. Ayrıca, dergide yer alan ilan ve reklamlar ile fotoğraf, resim ve karikatürler kendi aralarında sınıflandırıldı. İkinci bölümde ise, dergide yer alan edebiyatla ilgili makalelerden seçmeler yer almaktadır. Ayrıca, bu incelemeden faydalanacaklara bir kolaylık olması düşüncesiyle, incelemenin sonuna özel isimleri ve kavramları gösteren bir indeks de konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMERY Magazines are the important elements of our cultural life, because they are living witnesses of their age. Most of them carries culture from ages till nowadays, by this way they take on an important mission as carrying the cultural inheritance to new generations. If we think in this aspect, the necessary of studying on the magazine called Servet-i Fünûn, which have had a very important role in Turkish cultural life, occurs. Servet-i Fünûn is a magazine, which can stand for a long time, as 54 years. This investigation comprise from the 256 th to 305 th is sues of the magazine. This investigation, which is a kind of index was prepared for the person who wants to study on it, so they could facilitate easily. This investigation is composed of an introduction and two main parts. At the introduction, it was tried to analysis is the social and political forms and press. At the first part, there is an analytical index and impressions about the magazine. The analytical index was lined up, firstly according to writers name then according to subjects. While it was being lived up, it based on alfabetical order. Also notice, -advertise ment and photography- picture and caricature which placed in the magazine was classified. In the second part, there is a selections of literary articles, which was published at the magazine. Furthermore, by the idea of easiness for people, who will profit from this investigation, an index of proper nouns and concepts have been put at the end of the investigation.