Development of a foreign market entry assessment tool for NETAŞ
NETAŞ için geliştirilmiş dış pazar değerlendirme modeli
  1. Tez No: 52171
  2. Yazar: ARMAĞAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA DİLBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
KISA ÖZET Netaş İçin Geliştirilmiş Dış Pazar Değerlendirme Modeli Armağan Demir Günümüzün küreselleşmiş iş dünyasında uluslararası firmalar için birçok yeni pazarlara giriş fırsatları doğmaktadır. Uluslararası firmalar da aday yeni pazarları sistematik bir şekilde değerlendirilmesi ve yönetimin bu yeni pazarlara girip girmeme kararını alması gerekmektedir. Firmanın kaynaklan kısıtlı olduğundan aday pazarlar arasındaki seçimin doğru yapılması firmanın kaynaklarını etkin bir şekilde kullanılması açısından önemlidir. Yazar, Türkiye'nin sayılı telekomünikasyon firmalarından biri olan NETAŞ'da yapılmış bir çalışmayı geliştirmiştir. Bu çalışma, aday yeni pazarlar arasından uygun olan pazarı seçmeyi ve yöneticilerin sistematik ve kantitatif bir şekilde hedef pazarı değerlendirip karar verme mekanizmalarını kolaylaştırmaktadır. Bu pazar değerlendirme modeli NETAŞ'a özgü yapılmıştır fakat diğer telekomünikasyon firmalarına kolayca adapte edilebilmesine rağmen değişik sektörden firmalar için değiştirilmesi gereken çok şey vardır. VIPazar Değerlendirme Modeli (PDM) diye adlandırılan analiz içersinde Kuvvetler Zayıflıklar Fırsatlar Tehditler (KZFT), rekabet gücü, ve genel değerlendirme analizleri adı altında üç değişik analiz vardır. Hedef pazarları değerlendirirken 1 1 kategoriden oluşan toplam 134 değişken kullanılmaktadır. Bu değişkenler teorik kaynakların incelemesiyle ve daha önce NETAŞ'daki uluslararası pazarlamacıların yapmış oldukları çalışmadan alınarak seçilmiştir. Her değişkene 0 ile 10 arasında bir puan verilerek, genel PDM puanı hesaplamasında ağırlıklı ortalama metodu kullanılmıştır. Genel PDM puanı 0 ile 10 arasında bir reel sayı olarak hesaplanmıştır. Değişkenlerin ağırlıkları NETAŞ'daki 12 uluslararası pazarlama müdürüne anket uygulayarak hesaplanmıştır. vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Development Of A Foreign Market Entry Assessment Tool For Netaş by Armağan Demir Many new market entry opportunities arise for international companies in today's global business world. International companies must assess all these new candidate markets in a systematic way and management should decide whether or not to go into these new markets. Since the company resources are limited, a selection of the appropriate market among the candidate markets is essential for allocating these scarce resources effectively. Author has improved a tool that had been implemented by NET AS, one of the largest telecommunication companies of Turkey. It will be used in the selection of the appropriate market among other candidates and will ease the decision making process of managers through a systematic quantitative analysis of the target markets. The tool, however, will only be used for NETAŞ but it can be adapted for other telecommunication companies easily whereas for companies of different industries a significant amount of modifications must be made. IVThe tool, called Market Entry Criteria (MEC), has three different analyses, namely Strenghts Weaknesses Opportunities Threats (SWOT), competitive strength, and overall assessment analysis. Total of 134 variables in 11 different categories are used in assessing the target markets. These variables are formed from the theoretical reviews and from an earlier study carried out by NET AS international marketers. Each variable is scored in 0 to 10 range and weighted averaging is used in calculating the overall score of the MEC analysis which is also a real number in the range from 0 to 10. The weights of the variables used in calculation of MEC score have been calculated by conducting a questionnaire to 12 international marketing managers of NET AS.