Yetişkinler için beslenme bilgi düzeyi ölçeği geliştirilmesi ve geçerlik-güvenirlik çalışması
Development of A nutrition knowledge level scale for adults and validation-reliability study
  1. Tez No: 521738
  2. Yazar: HİLAL BATMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ESRA GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yetişkinler için beslenme bilgi ölçeği geliştirmek ve bu ölçeğin geçerlik-güvenirliğini test etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma bir ölçek geliştirme araştırmasıdır. Veri toplama aracı olarak sosyo-demografik özellikleri ölçen bir anket ile“Yetişkinlerde Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği(YETBİD)”uygulanmıştır. Veriler SPSS 15.0 paket programında değerlendirilmiştir. Verileri değerlendirmek için ki-kare testi, tek yönlü varyans analizi,, t-testi, F-testi uygulanmıştır. Güvenirlik için Cronbach's Alpha ile test-tekrar test yöntemleri; geçerlik için uzman kanısına dayalı geçerlik, Pearson korelasyon katsayısı ve %27'lik alt-üst grup karşılaştırma yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to develop a nutrition knowledge level scale for adults and to test its validity and reliability. Material and Methods: This research is a scale development study. As data collection tool, a survey measures volunteers' socio-demographic features“ and also Nutrition Knowledge Level Scale For Adults (NKLSA)”is applied. Data acquired as a result of the research is evaluated via SPSS 15.0 statistical software packages. For the evaluation of tha data acquired, chi-square test, one-way analysis of variance test, t-test, F-test are applied. For reliability, test-retest and cronbach alpha methods ; for validity, expert-based validity, pearson correlataion coefficient and %27 upper and lowet group comparison methods are used.