Yelken sporcularının beslenme bilgisi ve alışkanlıklarının incelenmesi
A study on the nutrition knowledge and habits of sailors
- Tez No: 639031
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada yetişkin yelken sporcularının beslenme bilgisi ve alışkanlıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu gönüllük esası göz önünde bulundurularak İstanbul ilinde yelken sporu yapan katılımcıların %18,0'i yelken branşında milli, %82,0'ı ise milli sporcu olmayan %37,3'ü kadın, %62,7'si erkek, olmak üzere %15,3'ü 21 yaş ve altı olan yaş grubunda, %31,3'ü 22-24 yaş aralığında, %32,0'ı 25- 27 yaş grubunda, %21,4'ü ise 28 yaş ve üzeri yaş grubunda yer almaktadır. Katılımcıların, %27,3'ü 70 kg ve altı kiloya, %33,3'ü 71-80 arası kiloya, %39,3'ü ise 81 kg ve üzeri kiloya sahiptirler. Uygulanan anket Batmaz'ın 2018 yılında geliştirdiği Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği Geliştirilmesi ve Geçerlik-Güvenirlik çalışmasından (YETBİD) alınmıştır (Batmaz, 2018). Güvenirlik için Cronbach's Alpha ile test-tekrar test yöntemleri; geçerlik için uzman kanısına dayalı geçerlik, Pearson korelasyon katsayısı ve %27'lik alt-üst grup karşılaştırma yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The overall purpose of this study is to examine the nutritional knowledge and habits of the sailors. The sample group consists of volunteer athletes from the city of Istanbul. While 18% of the athletes were the nationals in sailing, 82% were none. 37,3% of the participants were women and 62,7% men. 15,3 % was of 21 years of age and below, 31,3 % was 22-24 years of age, 32% 25-27 years of age and 21,4 % was of 28 years of age and above. 27,3 % of the participants weighed 70 kg and below, 33,3 % 71-80 kg and 39,3 % of the participants weighed over 81 kg. The survey apllied has been taken from the Nutrition and Knowledge Level Scale For Adults (NKLSA) and Validity-Reliability Study developed by Batmaz in 2018 (Batmaz, 2018)applied. For reliability, test-retest and Cronbach Alpha methods ; for validity, expert-based validity, Pearson correlation coefficient and %27 upper and lower group comparison methods are used. The Lowest severity level is accepted as p0,05) between the height, the time spent with practicing sailing, the role of men as national athlete, smoking habits, source of nutiritional education of the participants and basic nutrition, food-health knowledge and food preference has been found.