Otomotiv üretiminde kağıtsız imalat konsepti: Bir sanayi 4.0 uygulaması
Paperless assembly concept in automotive production: A industry 4.0 approach
- Tez No: 521776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Internet teknolojilerinin gelişimiyle gerçek dünya ile sanal dünya giderek iç içe girmekte ve Internet of Things'i (IoT), yani“Nesnelerin İnterneti”ni oluşturmaktadır. Bu güçlü birleşim dünyanın birçok ülkesinde devlet politikası olarak ele alınan“4. Sanayi Devrimi”(Endustry 4.0) olarak da adlandırılmaktadır. Sanayi 4.0 hızla ilerlemekte olan bilişim ve iletişim teknolojilerinin imalat teknolojileri ile etkileşimini ve bu sayede üretim aşamalarında verimlilik, etkinlilik, ekonomikliği artırmayı ve dolayısıyla rekabet gücünü yükseltmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmada, büyük bir otomatif fabrikasında dijitalleşmeye yönelik detaylı araştırma yapılıp, üretim ortamında güncel bilişim ve imalat teknolojilerinin etkin şekilde kullanarak doğacak yeni fırsatlar analiz edilecektir. Bu bağlamda Türkiye de bir otomotif üretim merkezinin günlük imalat ve intralojistik süreçlerindeki kağıt baskılarını, sanayi 4.0 bileşenleri çerçevesinde, minimize edebilecek ve hatta tam olarak kaldırmaya yönelik örnek bir konsept çalışılacaktır. Bu konsept çalışmasında RFID, E-Ink, Tablet, Google Glass ve benzeri güncel bilişim yazılım ve teknolojileri temin edilip, mevcut otomotif üretim ve içlojistik süreçlerine dahil edilerek test edilecektir. Uygulamanın çalışanların üzerindeki etkisi, süreçlere getirdiği stabilite; alan-/zaman tasarrufu, hata minimizasyonuna katkısı ve maliyeti önceki durum/yeni durum karşılaştırılarak incelenecektir. Analiz fazlında zaman etüdü, alan tasarruf- yatırım maliyet hesabı, hata-risk analizinden toparlanan veriler değerlendirilecektir. Pozitif olarak değerlendirilen teknoloji ve konsepti imalat sektöründe faaliyet gösteren büyük ölçekli bir fabrikada pilot olarak uygulanıp, sonuçları paylaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
The continues devellopment of Internet technologies leads to the merge of real world and virtual world and generates the basis of the Internet of Things. This powerful combination is already the govermental strategy of many countries as called Industry 4.0. Industry 4.0, with interaction of fast developing IT technologies and production technologies aims to increase efficiency, effectiveness and economy in the production processes and reach competative advantages. In this research, the opportunities which are arising by effective deployment of the latest IT and production technologies will be analized. In this context, a digitalization research“DIGI Walk”in the selected automotive production Plant will be conducted. According to the outputs, by using Industry 4.0 components, a consept will be develloped, for minimizing or even eliminating of paper use in the lojistics and shopfloor processes of the manufacturing center located in Turkey. In scope of the concept RFID, E-INK, Tablets, Business Glasses or similar actual IT software/Hardware will be equired and integrated in the existing lojistics and production prosesses of the plant. The effects of the application on the worker, stability on the processes, time/plain savings, contribution on failure minimizing and costs will be analized by comparing the new status with the privious circumstances. In the analization phase data derived from time management, plain saving/investment and failure/risk assessment methods will be evaluated. For the concept and technology with positive evaluation, pilot implementation will be realized in the produktion plant and results will be shared.