Burgers denkleminin yüksek doğruluklu sayısal çözümü
Higher order accurate numerical solution of burgers' equation
  1. Tez No: 521777
  2. Yazar: HACI AHMET BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN IRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde, Burgers denklemi zaman ve konum parçalanması için yüksek mertebeden sonlu farklar metodu kullanılarak sayısal olarak çözülecektir. İlk bölümde tezin amacı açıklanmıştır. Burgers denkleminin sayısal çözümü için yapılan çalışmalardan ikinci bölümde bahsedilmiştir. Bir sonraki bölümde sonlu farklar yaklaşımı, başlangıç ve sınır şartıyla birlikte verilen Burgers denklemini içeren bazı tanımlar verilmiştir. Dördüncü bölümde Burgers denklemi dört önerilen metot kullanılarak sayısal olarak çözülmüştür. Önerilen metotların etkinliği v küçük viskozite parametresi kullanılarak kontrol edilmiştir. Son iki bölümde, önerilen yöntemler kıyaslanmış ve metotlar hakkında kısa bir tartışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Burgers' equation will be solved numerically using higher accurate finite difference method for time-space discretization. In the first chapters, the scope and purpose of the thesis is explained. Some earlier studies are mentioned about the numerical solution of the Burgers' equation in the second chapter. In the following chapter, some definitions including finite difference approximations, Burgers' equation together with initial and boundary conditions are given. In the next chapters, the Burgers' equations are solved numerically by using the four proposed methods. The efficiency of the present methods is demonstrated for the small values of viscosity parameter v for the test problem. In the last two chapter, results are compared with that of propesed methods and a discussion about the methods is given.