Otomobil motorlarında aşınmayı önleme yöntemlerinin deneysel araştırılması
Experimental investigation of wear prevention methods in automobile engines
  1. Tez No: 521784
  2. Yazar: HAKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ŞENCAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Aşınma, genel olarak, birbirine temas eden ve birbirine göre izafi hareket yapan cisimlerden sürtünme etkisiyle oluşan malzeme ve kütle kaybıdır. Aşınmaları önleyici sistemlerdeki temel amaç, cisimlerin birbirleri ile direkt olarak temasını önlemektir. Otomobil motorlarındaki aşınmaları önlemede kullanılan en etkili yöntem yağlama sistemidir. Yağlamada kullanılacak akışkanın miktarı da oldukça önemlidir. Fazla miktarda kullanılan sıvı, malzemeler arasındaki temasın zor olmasına sebep olur. Bu çalışmada araç motorlarında istenilen zamanda yağlama yapılarak ilk aşınma ve çalışma aşınmasının önlenmesi amaçlanmıştır. Motorun ilk çalışması esnasında silindir cidarlarında bulunan yağ miktarı oldukça azdır. Yağ miktarının az olması aşınmanın temel sebebidir. Bu çalışmada, motor çalışmadan önce silindir cidarlarına yağ gönderilerek aşınma miktarı en aza indirilmiştir. Çalışmada iki motordan bir tanesi çalışmadan önce yağlama başlatılarak diğeri ise normal yağlama ile çalıştırılarak deneyler yapılmıştır. Deneysel çalışmalar esnasında 3 farklı motor yağı kullanılmıştır. Kullanılan her bir yağ farklı devirlerde gözlemlenmiştir. Ayrıca egzoz gaz emisyon ölçümü yapılarak % CO ve lambda sensörü değerlerine bakılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda aşınmayı önleme ve egzoz gaz emisyonları açısından Mobil 1TM ESP 0W-40 tipi motor yağının en iyi sonuç verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Abrasion generally is the loss of material and mass formed by the effect of friction of objects in contact with each other and moving relative to each other. The main purpose of abrasion preventive systems is to prevent substances from contacting each other directly. Lubricating system is the most effective method used to prevent abrasion on automobile engines. The amount of fluid to be used in lubrication is also very important. When the excess amount of liquid used, contact between the materials to be difficult. In this study, it is aimed to prevent of the first abrasion and working abrasion by lubrication in the vehicle engines at the desired time. During the first operation of the engine, the amount of oil in the cylinder internal walls is quite a little. Low amount of oil is the root cause for abrasion. In this study, the amount of abrasion was minimized by sending oil to the cylinder internal walls before start working the engine. In this study, experiments were carried out one of the two engines by starting the lubrication before start running and the second engine by running with normal lubrication. During the experimental study, three different engine oils were used. Each oil used was observed at different cyclics. Besides, the values of % CO and lambda sensor were scrutinized by measuring exhaust gas emission. As a result of the tests carried out, is observed that Mobil 1TM ESP 0W-40 motor oil showed the best results in terms of abrasion prevention and exhaust gas emissions.